Докато слънцето залязва над пристанище Виктория в Хонконг, елегантно облечени инфлуенсъри от социалните платформи се тълпят около електромобилите на китайския автомобилен производител Xpeng, една от най-популярните марки на водещия в света пазар на електромобили, пише Ройтерс.
Xpeng се появи на пристанището за круизни кораби преди автомобилното изложение в Шанхай през април, за да представи своя луксозен миниван X9 на цена от 359 800 юана (49 231 долара) с функции за автоматизирано шофиране, падащ инфотейнмънт екран на задните седалки и дори вграден хладилник.
Най-голям е интересът към концептуалния летящ автомобил на Xpeng, поставен до шестместен микробус, предназначен да транспортира авангардното превозно средство.
На пресконференция на следващия ден главният изпълнителен директор на Xpeng Хъ Сяопен и президентът Брайън Гъ прогнозираха, че компанията ще изплува като една от малкото оцелели от битката на свръхконкурентната китайска електромобилна индустрия чрез разширяване в световен мащаб и изграждане на собствени възможности за изкуствен интелект (AI). Подобно на Tesla, Xpeng има за цел да разработи роботаксита и хуманоидни роботи.
За разлика от Tesla обаче, Xpeng все още не е реализирала печалба въпреки бързо растящите продажби след дебюта на първата ѝ кола през 2018 г. и инвестицията от Volkswagen. Същото важи и за множество други китайски производители на електромобили, въпреки че секторът води в технологичната революция, която разтърсва автомобилната индустрия в световен мащаб. Само шепа от китайските марки обаче генерират някаква възвръщаемост, най-вече BYD, най-големият производител на електромобили и плъгин хибриди в Китай и основен конкурент на Tesla.
Горещият въпрос, пред който е изправена китайската електромобилна индустрия е как и кога може да превърне растящите продажби на авангардни автомобили в устойчива печалба. Интензивната конкуренция, движеща иновациите в сектора, също превърна Китай в пазар с изключително малко победители, чуждестранни или местни.
Брайън Гу напълно разбира предизвикателството.
„През последните две десетилетия можем да видим, че само няколко компании се представят добре“, изтъква той. „Силно съм загрижен за китайските производители на автомобили… Мисля, че в крайна сметка само десет ще оцелеят“, прогнозира той.
Xpeng е сред китайските електромобилни стартъпи, които са в най-добра позиция да процъфтяват, докато индустрията се движи от ерата на „електрификация“ към „интелигентност“ – конкурирайки се в сфери като автономно шофиране и други технологии, управлявани от AI, посочва Бо Ю, автомобилен експерт в консултантската фирма Jato Dynamics.
„Те не са печеливши, защото са инвестирали в много нови неща, но тяхната доходност се подобрява“, коментира той по адрес на Xpeng. „Те започнаха вътрешна разработка на AI и автономно управление, а летящата кола не е просто за шоу – те наистина вярват в нея“, добавя Ю.
Прототип на хуманоиден робот на Xpeng. Снимка: Bloomberg
Volkswagen закупи 5% дял в Xpeng през 2023 г., за да осигури помощта на китайската компания за ускоряване на разработката на софтуер. Подобно на всички чуждестранни производители на автомобили в Китай, продажбите на Volkswagen бързо падат в полза на местните марки.
Данните на Jato Dynamics показват, че 169 местни и чуждестранни автомобилни марки изпитват затруднения в Китай, като само 14 имат пазарен дял над 2%. Миналата година 86 марки са произвели общо 327 електрически модела, като тук не влизат хибридите.
Конкуренцията понижи цените на колите до нива, невиждани извън Китай. Докато Tesla и други автомобилни производители се затрудняват да произвеждат електромобили, които да се предлагат на цена под 30 хил. долара в САЩ, базовият електрически хечбек Seagull на BYD - звездата на автомобилното изложение в Шанхай през 2023 г. – се продава за под 10 хил. долара.
(Продължава на следващата страница)


Не снаряд, а кух предмет плава в морето край Тюленово, не е опасен
Божанов: Трябва да видим системните проблеми за ексцесиите, а не да сочим някого с пръст
За три месеца във Варненска област са издадени разрешителни за строеж на 202 жилищни сгради
Това ще са изпълнителите в големия концерт за Деня на Варна тази година
Марев: Вярвам, че Черно море ще направи добър мач в Бистрица
В. Шаламанов: В програмата на кабинета дроновете са приоритет само в земеделието
Shein иска да настигне H&M и Inditex, Adidas губи от големия си футболен залог
Напускането на шефа на Tata оставя в несигурност инвестиции за 120 млрд. долара
Астрономи откриха нов космически обект - звезда с черна дупка
Европа е по-силна в изкуствения интелект, отколкото се смята
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Странно возило беше открито в Дунав
Почина eмблематичен шеф на Toyota
Пожар превърна паркинг на летище в ад
Шкварек за Евровизия: Бургас е най-чистият град у нас, а София е гето
Сигнал за боен снаряд край морето, оказа се кух предмет
Божанов: Властта принизява убийството в Пловдив до битов инцидент
Европейското първенство по волейбол за жени 2026 идва в ефира на MAX Sport и MAX One
Модернизираха изцяло ДГ "Славейкова поляна" в София, разкриват две нови групи