Правителството прие Национален план за сгради с близко до нулево потребление на енергия 2015-2020 г., съобщиха от правителствената пресслужба.
Планът има за цел да превърне концепцията за сгради с почти нулево потребление на енергия в практически приложима алтернатива на бъдещото строителство на нови сгради в България след 2018 г., а при доказана ефективност на разходите – и при обновяване на различни подкатегории съществуващи сгради.
Планът ще създаде условия за изпълнение на новата европейска политика за енергийна ефективност. Основната цел е да се промени съотношението на дяловете на енергийните източници, използвани в сградите, което в съчетание с балансирани за зима и лято енергийни характеристики на ограждащите елементи да доведе до оптимизиране на годишния разход на енергия до ниски нива, без от това да е повлиян комфортът на обитаване в сградите.
Очаква се изпълнението на националния план да доведе до намаляване на потребната енергия чрез подобряване на енергийните характеристики на сградните ограждащи елементи, на системите за осигуряване на параметрите на микроклимата, както и на останалите системи, агрегати и уреди в сградите, потребяващи енергия, както и до оползотворяване на възобновяема енергия, добита в сградите или в непосредствена близост до тях.
Това ще допринесе за спестяване на приблизително 10% от националната цел за енергоспестяване и на 36 685 тона емисии въглероден диоксид до 2020 година.


Бръшлянът масово убива дървета във варненските паркове
Мъск зове: Европейският съюз да бъде премахнат!
Благомир Коцев даде първо интервю след ареста (ВИДЕО)
Евакуираха с вертолет трима от бедстващите моряци край Ахтопол
Кубратската „Коледна топлина“ организира детско парти в клиника във Варна
Бъдещето на AI звучи като ехо от миналото на железниците в Дивия Запад
Три години и 1 млн. долара приходи по-късно българската Team-GPT вече е Juma
Джей Ло се завръща в бившия СССР, след като Путин прогони звездите от Москва
Не можем да очакваме автоматични позитивни ефекти от еврозоната без усилия
Настоящият модел на поддържане на дефицити и дългове е към своя край
Ландо Норис е новият шампион във Формула 1
Кризата във VW зачеркна два основни модела
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Знаци, че той не ви харесва
Според първите екзитполове Чиприан Чуку ще е кмет на Букурещ
4 типа мъже, на които не може да вярвате
преди 9 години сичките спестени емисии, чак до 4555 г - ше се наваксат с изригване на 5-10 вулкана и малко полети за поразяване на цели на ИДИЛ....ТОЗ, КОЙТО СЛЕДВА *** Е 2 -ПЪТИ ПО ГЛУПАВ ОТ ТЕХ. ДА ПОВЕРВАШ НА ХИТРЕЦИ: ЗНАЧИ СМЪРТ ЗА ТЕБ отговор Сигнализирай за неуместен коментар