Строителните компании в Хонконг усещат затягането на примката заради забавянето на пазара на имоти, пише онлайн изданието globalpropertyguide.com.
Много строители предлагат отстъпки, намаления и други стимули, за да примамват купувачите на жилища, включително облекчения при плащането на гербовия налог при сделките и първи и втори ипотеки.
През последните години предлагането на жилища в Хонконг драстично се увеличи на фона на ниските лихви. Търсенето обаче намалява заради забавянето на икономиката на континентален Китай и категоричните перспективи за ръст на лихвите.
Местното правителство също се намеси на пазара, за да го “охлади”, като въведе серия от мерки за ограничаване на активността, включително “таван” на размера на ипотеките и увеличаване на данъците върху имотите при сключването на сделка.
През последните 12 години пазарът на имоти в Хонконг беше един от най-бързо развиващите се в света, отбелязва изданието. Предишното му забавяне датира от 2003 г. и тогава строителните компании намалиха значително офертните цени, за да могат да продават жилища.
Този път обаче фирмите се опитват да избегнат такъв сценарий. Експерти твърдят, че ако строителните фирми започнат да намаляват стойността на имотите им, това ще изпрати негативен сигнал за състоянието на пазара – нещо, което фирмите на всяка цена искат да избегнат.
Въпреки това някои експерти смятат, че понижаването на цените на имотите в Хонконг може скоро да се превърне в реалност. Според JP Morgan през следващите три години ще се наблюдава понижение от порядъка на 5-10%.
“Тази година ще бъде по-тежка за пазара на имоти в сравнение с 2015 г. Цените на жилищата може да се понижат”, коментира Кюсон Люн от JP Morgan.
Според него сред негативните фактори могат да повлияят на функционирането на пазара на имоти в Хонконг, са например кредитната задлъжнялост и капиталовите потоци.
Експертите очакват и ръст на броя на възбраните на имоти през следващата година, тъй като все повече кредитополучатели ще имат проблем с обслужването на ипотеките.


Пожар на "Тракия" затруднява движението към София
Задържаха автомобил с мигранти в Бургас
Откриха тялото на обявена за издирване възрастна жена
НАП с ударни проверки по борси, пазари и тържища в разгара на лятото
Загинал и над 10 ранени при срутване на мина в Турция
Китай обмисля потенциална домакинство на срещата на върха на ООН за климата
Кои са ключовите фигури в Иран на фона на войната със САЩ и Израел
AI създава високодоходни професии, но жените остават встрани
САЩ си "играят с огъня", докато доларът рискува обезценяване в стила на йената
Тръмп рискува ответен удар от Китай с плана за задушаване на иранската икономика
Шефът на Mercedes разкри как клиентите ще преминат на електромоболи
Колите на Volkswagen получават дигитален ключ чрез Samsung Wallet
Градска кола на старо за 10 000 евро – ето 4 добри варианта
Това е двигателят, който всички тунинг компании обожават
Електрическият камион на Tesla идва в Европа
Автомобил се озова на релсите, три жени пътували вътре
Гонка с мигранти в Бургас: Задържаха молдовски шофьор и мароканец
Испания между огъня и пороите: Пожари край Валенсия, потоп в Каталуния
Трикове за отслабване след 30 и 40 години
Старозагорската митрополия: Молебенът за Украйна не е забраняван