Продавачите на имоти в Испания имат все по-реалистични нагласи към пазара и намаляват офертните цени. Експертите виждат в това добър знак за продължаващото възстановяване на пазара, пише онлайн изданието propertywire.com.
Офертните цени на жилищата в Испания се понижават с 0,2% до средните 1 624 евро за кв.м през април спрямо април 2015 г., сочат данните на портала за имоти Fotocasa.
Същевременно последният имотен индекс на правителството показва, че цените се увеличават с 2,4% през първото тримесечие на годината спрямо първото тримесечие на миналата година. Ръстът достига 0,2% спрямо предходния тримесечен период.
През последната година индексът на цените на жилищата на Fotocasa е сравнително стабилен. Вариациите не са повече от 1%, независимо дали във възходяща или в низходяща посока.
От портала прогнозират, че картината на пазара на имоти в Испания ще остане разнородна и през тази година, с разнопосочни движения на цените в отделните региони.
Средната цена на жилищата в Испания се понижи с 45% от пика на пазара, достигнат през 2007 г. В Мурсия например понижението надвишава 50 на сто, във Валенсия почти достига 48%, в Каталуния е 47%, в Мадрид е почти 44%, а в Андалусия – почти 43%.
Правителствените данни показват, че дъното на цените като цяло е достигнато през третото тримесечие на 2014 г. Оттогава е започнал процес на плавно възстановяване, най-видим предимно в столицата и крайбрежните райони.
Цените са се възстановили с почти 10 на сто спрямо най-ниското им ниво на Балеарските острови, следвани от Каталуния с ръст от почти 5% и Мадрид с 4,2%.
Данните за ипотечното кредитиране показват, че обемът на отпуснатите кредити също расте, което означава, че повече хора биха могли да си позволят да закупят собствен дом. През март броят на новоотпуснатите ипотеки почти достига 23 хил., което е с 4,5% повече на годишна база.
Основен двигател на пазара на жилища в Испания обаче е чуждестранното търсене. Данни на Нотариата сочат, че през миналата година то отбелязва ръст от почти 13 на сто. Повече от половината чуждестранни купувачи – 52%, купуват ваканционен имот, докато останалите 48% възнамеряват да живеят в страната.
Най-голямата група чуждестранни купувачи са британците – над една пета от всички, следвани от французите (почти една десета от всички), германците (7,5%), белгийците (6,6%) и италианците (5,5%). Най-популярни сред чуждестранните купувачи са Балеарските острови, Канарските острови, Валенсия, Мурсия и Андалусия.


Времето във Варна на 18 май 2026
Честваме паметта на светите девици от Анкира
САЩ искат забрана на китайските коли
„Комодор” среща „Черно море” в ½-финален плейоф във ватерпола при мъжете
Коцев ще прави Дара „почетен гражданин“ на празника на Варна
Руската военновременна икономика се свива за първи път от 2023 г.
Цената на петрола се покачва след подновените заплахи на Тръмп
Търговците на облигации очакват промяна към нова ера на по-висока доходност
Китайската икономика се забавя рязко, инвестициите възобновяват спада
Времето на Иран изтича, предупреди Тръмп, но няма изглед за споразумение
Нова технология на Porsche се справя без проблем с Евро 7
Как Tiptronic промени представата за управление на автоматика
Америка иска забрана на китайските коли, докато нейните се движат с китайски части
Четири коли, които изпревариха времето си
Как да се справите с чукането на клапаните
Куба готова за война със САЩ
Радев тръгва на първо задгранично посещение като премиер
Нова трамвайна линия в София от днес
Яник Синер с титла и рекорд в Рим
Полицията уби тигър, избягал от зоопарк близо до Лайпциг