Празните жилища под наем в САЩ през второто тримесечие са били 6,8%, а 1,3% от собствените жилища също са били незаети, сочат данни на Бюрото за преброяване на населението на САЩ, цитирани от онлайн изданието World Property Journal.
Процентът на празните частни квартири на практика е останал непроменен спрямо второто тримесечие на 2018 г. и е близо до равнището през първото тримесечие на тази година от 7%.
Незаетите собствени жилища намаляват с 0,2 процентни пункта спрямо второто тримесечие на миналата година, когато са били 1,5%, а през първото тримесечие на 2019 г. са достигали 1,4%.
64,1% от американците живеят в собствени жилища, като равнището им остава почти непроменено спрямо второто тримесечие на миналата година (64,3%) и първото тримесечие на тази година (64,2%).
„Данните за второто тримесечие показват продължаваща липса на предлагане в цялата страна. Равнището на празните собствени жилища от 1,3% е най-ниското от 1981 г. насам. Нивото на празните частни квартири от 6,8% също остава доста ниско, но се уравновеси през последните няколко тримесечия“, казва Майк Фратантони, главен икономист в Асоциацията на ипотечните банкери.
На фона на липсата на запаси от жилища създаването на домакинства остава ограничено, като през миналата година са били създадени около 1,2 млн. нови домакинства, а мнозинството от тях са избрали да живеят под наем. В резултат на това равнището на жилищната собственост леко е намаляло до 64,1%.
Асоциацията на ипотечните банкери прогнозира, че търсенето на жилища ще остане силно, тъй като мнозинството от представителите на поколението Y (родените между 1980 и 2000 г. - бел. ред.) сега са в средата на 20-те си години.


Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Четиричленно семейство почина, след като изяде диня с отрова за плъхове
Израел и Ливан се споразумяха да удължат с 45 дни примирието
Историческо: Шакира и Мадона ще пеят на полувремето на финала на Мондиал 2026
На Острова: Крайната десница разполага с ново оръжие - очарователни млади жени
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък