Известният инвеститор Марк Фабер вярва, че Apple е проблемна компанията, която произвежда множество "лекомислени" продукти и по тази причина може да се насочи по пътя към фалит.
"Акциите на Apple са от тези, към които не проявявам интерес", отбеляза в интервю Фабер, цитиран от Business Insider. "Не казвам, че те ще потънат, но може и да се стигне дотам в крайна сметка", посочи още известният инвеститор.
По думите на Марк Фабер евентуалната съдба на Apple има аналогичен пример от миналото.
"Това е нещо като Polaroid от 70-те години. В края на краищата тя, като Apple, бе основана и се ръководеше от известен иноватор, който в крайна сметка я напусна", припомня Фабер.
"Д-р Едуин Ленд, който е основателят на Polaroid, бе притежател на повече патенти, отколкото всеки друг в света", отбеляза Марк Фабер.
През 1982 г. Ленд напусна мястото си в Борда на директорите на Polaroid, а впоследствие се отказа и от изследователската си позиция в компанията. През 2001 г. известната и с производството си на слънчеви очила компания подаде молба за защита от фалит и продължи да разпродава своите активи.
Към момента Apple със сигурност се намира доста далеч от съдбата на Polaroid. Технологичният гигант разполага краткосрочни активи на стойност 43 млрд. долара. Приходите ѝ само през второто тримесечие на 2013 г. пък достигнаха 35 млрд. долара.
Фабер обаче твърди, че технологичната индустрия е пълна с "надгробни плочи" на експазарни лидери. "Имаме и много други примери на високотехнологични компании, които просто изчезнаха", отбеляза инвеститорът.
Според Фабер най-големият проблем на Apple е, че продуктите ѝ не са пригодени към човешките потребности.
"Това просто е компания, произвеждаща играчки за пораснали", заяви популярният инвеститор.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе


преди 12 години Средно-дългосрочен хоризонт на акциите им =>$400-> $250 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Между другото целия сектор е в невъзможност да измисли нещо ново и революционно . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Да пласират колкото могат повече облигации , както го правят всички в надпревара. Имат още време. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Фабер говори небивалици и той добре го знае... Интересно кой вече го взима насериозно?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Изводът които налага заглавието не се доказва от текста. Отделно за всяка компания може да се каже по същия начин.Това че Полароид е фалирал 18 години след като я е напуснал основателя примерно означава че на Епъл и остават "само" 17 години живот... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Малко смели прогнози ми се струват това :) Играчки за порaснали произвеждат и Самсунг и всички компании за мобили телефони, таблети и лаптопи, само че , Apple го правят по-добре. С какво те са по-зле от другите? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Напоследък думата фалит е много модерна. Ако искаш акциите ти да поскъпнат плесваш - пред фалит съм и вуала - няма лоша реклама! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Нещо ми изряза коментара :)Цъкнете на тага "Марк Фабер" под статията. Излиза дъъълъг списък със заглавия и е много забавноФабер: "Експериментите на Федералния резерв ще завършат с падане от много високо,"Фабер предрича нов "Черен понеделник" до края на годинатаФабер очаква сериозен спад при индекса S&P 500 Фабер предупреждава за колосалния кредитен балон в Китай Фабер очаква низходяща корекция от 10% на цената на златотои много други. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години По принцип, всяко нещо накрая умира (ако не е отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Много добър анализ. По тази логика обаче, и Ламборгини и Ферари и други фирми за аксесоари с известни брандове са пътници? отговор Сигнализирай за неуместен коментар