Вчерашната среща между Доналд Тръмп и Жан-Клод Юнкер е безспорен успех за Европа, Европейския съюз (ЕС) и Доналд Тръмп. Най-силният сигнал, излъчен от нея, бе, че търговската война, която стоеше на хоризонта, няма да се случи. Това каза пред Bloomberg TV Bulgaria доц. д-р Александър Ганчев, преподавател в Стопанска академия "Димитър Ценов".
Другото важно послание е, че двамата лидери се разбраха да освободят търговията между Европа и САЩ, заяви той в предаването „Бизнес старт“ с водещ Живка Попатанасова.
„ЕС много силно субсидира земеделското производство. Една от договорките, постигнати вчера, е за борбата с недобрите търговски практики. Двамата лидери постигнаха съгласие да се борят с това. Това означава реформиране и пренаписване на правилата на световната търговия. Двамата изявиха желание да реформират и Световната търговска организация (СТО). Което значи, че може би влизаме в нова ера на международната търговия“.
„Очаквам позитивно развитие на търговията между двата континента, но ще трябва да изчакаме конкретните преговори, защото засега имаме само заявена политическа воля“, обясни икономистът.
Той каза, че, ако анализираме търговията между ЕС и САЩ, търговията с автомобили и части за тях заема най-голям дял. По думите му неслучайно американският президент бе предвидил този сектор и неслучайно планираните мита биха ударили най-много Германия. Според доц. Ганчев след срещата във Вашнингтон няма да има такива мита.
„Америка спечели много сериозен съюзник в търговската война с Китай. САЩ и Европа формират около 50% от световният брутен продукт. Това означава, че Китай не може да не се съобрази с постигнатото между Европа и САЩ“.
Той обясни още, че това, което направи Европа, съгласявайки се на вчерашната сделка, е геостратегически избор, защото по този начин заявява, че изборът за нея е САЩ. Но остава отворен и пътят за сключване на споразумение с Китай.
„Според мен Европа зави и потвърди принадлежността си към Запада“, каза Александър Ганчев.
Вижте още тук.


Безводието в Рогачево стигна чак до Брюксел
Украйна удари Крим и уби четирима
АПИ: Пострадалите работници при вчерашния пътен инцидент, не са наши служители
Делегациите на САЩ и Иран вече са в Швейцария
Съосновател на Ubisoft загина при самолетна катастрофа
Индия показа, че забраната на социални мрежи за тийнейджъри има и негативи
ФИФА се оказа права за цените на билетите на Световното
Източният фланг на ЕС настоява за ускорено финансиране на ПВО
Швеция може би е моделът за оцеляването на либерализма
Украйна атакува голяма руска рафинерия на 2000 км от границата си
Електромобилите с голям пробег се превръщат в проблем
Най-добрият двигател на Maserati става хибрид, но не и PHEV
Бъдещата българска кола: Тествахме Ora 5, която от зимата ще се прави в Ловеч
Най-безшумните коли – дизели унижават електромобили
Елементарна проверка предотвратява омекването на спирачките
2430 километра по границите на България с 45-годишен велосипед
40-годишен договор за водите на Арда е заплаха за България
75-годишен мъж се удави край Китен
Можем ли да отучим децата от безкрайното скролване?
В Аржентина откриха 26-метрова статуя на Лионел Меси (ВИДЕО)