„Българинът е предимно консервативен инвеститор, но статистиката за 2024 г. показва нещо съвсем различно“, обясни тя и цитира данни, според които активите на местните и чуждестранните управляващи дружества в България са се увеличили с 21% през миналата година и вече достигат 11,8 млрд. лева, което е 5,9% от БВП на страната.
Наталия Петрова посочи, че близо 75% от номиналното увеличение от 2 млрд. лв. отиват в чуждестранните фондове, а една четвърт – в местните фондове.
"Ако погледнем фондовете, които се управляват на българския пазар, тези, които са в местните управляващи дружества, статистиката на БНБ показва, че 62% от активите са вложени във фондове в акции, само 24% са в облигации, а останалите са в балансирани фондове. Това е доста голяма промяна спрямо предходни години – пет години по-рано разделението беше 38% във фондове в акции, 42% във фондове в облигации, останалото в балансирани фондове", посочи тя.
По думите ѝ на европейско ниво картината е различна – 24% са в облигации, 46% са в акции, 15% са в множество активи, а 13% са във фондове на паричния пазар.
Петрова отбеляза и причините да се ориентират инвеститорите към акции. „Високата инфлация и ниски лихви по депозитите, забавените разходи от пътувания и други забавления по време на пандемията насочиха повече хора към спестявания, а настъпилата дигитализация направи много по-лесно инвестирането в акции, облигации и други средства“, коментира тя.
Петрова подчерта, че на база тези три причини инвеститорът се преориентира лека-полека от депозити към инвестиционни фондове, но отбеляза, че проникването на инвестиционните фондове все още остава ниско.
Материалът не е повод за вземането на инвестиционно решение!
Целия видео материал можете да гледате на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.


Къде са най-опасните пътни отсечки във Варна
Унгарската МОЛ иска да купи чуждестранните активи на "Лукойл"
Защо плащаме скъпо за храна с неясен произход?
Освен че няма риба, намаляват и рибарите
Наша съседка е най-доброто място за пенсиониране
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Мозъчни интерфейси и метавселени – докъде стига бъдещето на игрите?
Hensold: Пазарите са водени от настроението
Hensold очаква до 10-15г военните разходи да продължат
Hensold подкрепя някои доставчици на автопроизводителите в Германия
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Един от най-добрите двигатели на Audi навърши половин век
Pininfarina възроди първото поколение на Honda NSX
Японски компании съдят администрацията на Тръмп заради митата
Bosch и Maserati ще спасяват ДВГ с водород
Османската династия ще съди турчин, живеещ в САЩ, представящ се за османски принц
3 зодии с шанс за изненадващи парични постъпления около пълнолунието на 4 декември
Аманда Сейфрид на 40 - актрисата блесна до Сидни Суини на червения килим
Суперхрани, които са бюджетни
Тайланд разреши алкохола от 14 до 17 часа