"Има два проекта за нови терминали в Гърция – този в Александруполис, където България е акционер, и е доста напреднал, но все още не е ясен хоризонтът, в който той ще започне да подава газ. В краткосрочен план "Ревитуса" е достатъчен, ако говорим само за Гърция и България – въпросът е дали глобално всички държави в Югоизточна Европа успяват да си осигурят доставките“, коментира той.
Според Темелков не трябва да има притеснения за технически доставки на природен газ за България. „Кризата от 2009 г. не е сценарий, който разглеждаме, и се доказва, че е така", посочи енергийният експерт.
В коментар за евентуалните общи покупки на газ от Русия за страните от ЕС, Темелков заяви, че няма яснота как точно технически може да бъде изпълнена тази идея. "Мястото на политиката е да създаде условията и правилата, а не да влезе във веригата на доставки и да преговаря", смята той и добави, че големи доставчици нямат идея как да преговарят на ниво ЕС.
По думите му има много причини защо Русия спря газа първо на България и Полша, но за момента не е известно дали става дума само за спор по начина на плащания или е принципен проблем в отношенията между "Газпром" и нашата страна.
Темелков не се нае да прецени дали става само въпрос на изпълнението на договора или за нарушени взаимоотношения. „Подобни неизвестни има и около темата защо България не може да плаща за доставките в рубли, както изисква Москва“, посочи енергийният експерт.
Откъде България може да доставя допълните количества газ? Освен през Кулата/Сидирокастро от Гърция може ли страната ни да разчита на реверсивни доставки от Турция и Румъния? Има ли капацитети и източници, с които може да бъде захранен региона, които са алтернатива на руските доставки? С колко могат да се вдигнат цените на газа, когато спотовите цени заместят изцяло дългосрочните договори? Защо бизнесът трябва да се насочи към по-дългосрочни договори? Какви практики вече прилагат големите енергийни консуматори в България?
Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност
Гълъб Донев: Спряна е обществена поръчка за 490 млн. евро за мантинели


преди 4 години ти си толкова ***, че даже не можеш да дадеш релевантен пример с който да защитиш господ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години не само че сме платили, ами ние сме единствените дето плащаме в аванс! Това да ти говори нещо на празната тимберица? ... дето се вика, след като не си спазват договора, поне да ги бяхме прецакали с една сметка... а ние и това не сме направили! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Всъщност Русия НЕ изисква пращане в рубли, а плащането да тава в руска банка за да не могат да бъдат шантажирани и обирани от външни рекетьори, решили, че те ГОСПОД. Това е! А България срещу какво се съпротивлява - нямам идея. Явно красиво-умните чуват гласове... от посолството, които не им позволяват. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Абе и аз ходя коректно в магазина и си давам левче, ама магазинера казва - "2 лева!" И или се бъркам за още левче или си ходя гладен. Да обяснявам ли още?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Европа си плаща газа според руските правила. Само ние отказваме. И нашите "партньори" ще ни препродават част руския си газ с надценка. Та, кой е простия в случая?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Платили сме си в сметките, посочени в договора ни с Газпром :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ами види се не сме платили :) Тук има мнение на още един хекперт: https://flagman.bg/article/265588 Та според него руснаците са ни посочили сметките, но не са преведени пари по тях. И ни врътват кранчето :) Любопитна ситуация се заформи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години сега като си плащаме коректно по договора... имаме ли газ?.. това в графа "ще" или в графа "получим" се пада? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Между 'ще' и 'получим' има разлика :) Дай Боже де, ако може и без пари - като помощ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години По джобовете си ще го познаем новия газ. А какво ще стане с ядреното гориво за Козлодуй? отговор Сигнализирай за неуместен коментар