IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Експерт: LNG терминалът в Ревитуса е достатъчен за газ за България през лятото

Има причини Русия да спре газа първо на България и Полша – не е известно дали е спор за плащането или е принципен проблем с "Газпром", посочи Кирил Темелков

21:00 | 28.04.22 г. 14
Експерт: LNG терминалът в Ревитуса е достатъчен за газ за България през лятото

"Има два проекта за нови терминали в Гърция – този в Александруполис, където България е акционер, и е доста напреднал, но все още не е ясен хоризонтът, в който той ще започне да подава газ. В краткосрочен план "Ревитуса" е достатъчен, ако говорим само за Гърция и България – въпросът е дали глобално всички държави в Югоизточна Европа успяват да си осигурят доставките“, коментира той.

Според Темелков не трябва да има притеснения за технически доставки на природен газ за България. „Кризата от 2009 г. не е сценарий, който разглеждаме, и се доказва, че е така", посочи енергийният експерт.

В коментар за евентуалните общи покупки на газ от Русия за страните от ЕС, Темелков заяви, че няма яснота как точно технически може да бъде изпълнена тази идея. "Мястото на политиката е да създаде условията и правилата, а не да влезе във веригата на доставки и да преговаря", смята той и добави, че големи доставчици нямат идея как да преговарят на ниво ЕС.

По думите му има много причини защо Русия спря газа първо на България и Полша, но за момента не е известно дали става дума само за спор по начина на плащания или е принципен проблем в отношенията между "Газпром" и нашата страна.
Темелков не се нае да прецени дали става само въпрос на изпълнението на договора или за нарушени взаимоотношения. „Подобни неизвестни има и около темата защо България не може да плаща за доставките в рубли, както изисква Москва“, посочи енергийният експерт.

Откъде България може да доставя допълните количества газ? Освен през Кулата/Сидирокастро от Гърция може ли страната ни да разчита на реверсивни доставки от Турция и Румъния? Има ли капацитети и източници, с които може да бъде захранен региона, които са алтернатива на руските доставки? С колко могат да се вдигнат цените на газа, когато спотовите цени заместят изцяло дългосрочните договори? Защо бизнесът трябва да се насочи към по-дългосрочни договори? Какви практики вече прилагат големите енергийни консуматори в България?

Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:47 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 1 rate down comment 2
khao
преди 2 години
главата ти е празна...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Има газ в Чирен за месец, до края му и още ще получим, "експерте".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 4
doba
преди 2 години
Чирен е празен, реално газ в БГ няма! Не знам откъде ги 'копате' тия хексперти, но заводите не работят с техните мнения, газ требе!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 1
fon
преди 2 години
Напишете го ясно, терминалът в Ревитуса има капацитет от 7 милиарда м3 годишно след разширението от 2018-та, а Гърция е започнала да изгражда още два терминала.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още