IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Западът е длъжен да помогне на Украйна да спечели войната

Можем да си го позволим, а и оставянето на Путин да победи ще ни струва по-скъпо в дългосрочен план

18:00 | 10.12.22 г. 44
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Украйна оцеля след атаката на бруталния си враг. Тя унижи руската армия и възвърна много загубени територии. Това са огромни постижения. Но войната не е свършила. На 10 октомври Русия започна нова фаза с унищожаване на гражданска инфраструктура. Сега целта ѝ е да сломи волята на украинския народ. Това също трябва да се провали, пише главният икономически коментатор на Financial Times Мартин Уулф.

Принципите на следвоенния европейски живот са заложени на карта: а именно, че границите не могат да бъдат променяни със сила и че гражданите не могат да бъдат възпрепятствани да избират кой да ги управлява. Освен това, ако Русия спечели, тя ще седи на източната граница на Европа под управлението на реваншистки тиранин. Но ако Украйна спечели, тя ще бъде мощна стена срещу Русия. Следователно тази война е екзистенциална – не само за Украйна, но и за Европа.

Западът трябва да гарантира оцеляването и след това процъфтяването на Украйна като просперираща и демократична нация. Това не е просто морална необходимост, но и в негов интерес. Отдавна има загриженост за корупцията в страната. Но начинът, по който Украйна се мобилизира да води тази война, показва, че това не е страната, която си представяхме. Една корумпирана олигархична държава не се организира и не се бори като тази. Украйна заслужава да ѝ повярваме. Тя се промени по време на войната. Със сигурност ще се променя и в мирно време.

Но Украйна не може да спечели сама. Тя има нужда от военно оборудване, помощ за ремонт на жизненоважна инфраструктура и не на последно място бюджетна подкрепа. Освен това се нуждае и от продължаващия натиск на санкциите върху икономиката и военната мощ на Русия. Тя също ще се нуждае от голяма помощ при възстановяването си, докато търси живот в рамките на европейското семейство - живот, който борбата на нейния народ заслужи, такъв, който ще донесе огромни ползи за самата Европа.

Щетите са изключителни. Икономиката на Украйна се е свила с около една трета тази година, с неизбежното голямо въздействие върху данъчните приходи. В доклад, публикуван през октомври, МВФ отбелязва, че около една пета от населението е емигрирало, като подобен брой се е разселил вътрешно. Страната е изправена пред огромни разходи за воденето на войната и възстановяването на щетите днес. Всичко това съсипва публичните финанси. Докато войната продължава, разходите ще растат. В крайна сметка възстановяването ще има огромна цена.

Министерството на финансите свърши повече от похвална работа в управлението на фискалната ситуация. Но то трябваше да разчита на монетарно финансиране на фискалния дефицит, резервите в чуждестранна валута са почти на нулата, а инфлацията през годината до декември ще бъде около 30 процента.

МВФ изчислява, че ако всичко върви добре, страната ще се нуждае от 40 милиарда долара външна фискална подкрепа през следващата година плюс 8 милиарда долара за ремонт на инфраструктурата. Ако нещата вървят зле, ще са необходими допълнително около 9 милиарда долара. Очаква се ЕС да отдели 18 милиарда евро за фискална подкрепа през следващата година. Администрацията на САЩ поиска от Конгреса 14,5 милиарда долара до септември 2023 г., като се очаква повече за остатъка от идната година. Страните-членки на ЕС, плюс други (Япония и Обединеното кралство, например) и международните финансови институции, трябва да дадат повече. Въпреки това външната бюджетна подкрепа ще бъде достатъчна само ако всичко върви добре. Очевидно е, че нещата могат да станат много по-зле, ако руснаците успеят да нанесат още много щети на икономиката.

ЕС също така налага условия, за да се гарантира макроикономическа стабилност, добро управление, върховенство на закона и реформа на енергийния сектор. Остава открит въпросът дали подобни условия имат смисъл в дотук успешната война за оцеляване. Във всеки случай, отчасти поради тази причина, ЕС също иска програма на МВФ, колкото заради парите, толкова и като катализатор за реформи. Междувременно Фондът се чувства ограничен от правилата си, които изискват програма, гарантираща устойчивост на платежния баланс, както и гаранции, че парите ще бъдат върнати. В такава война нито едно от двете не е сигурно.

Човек може да види три изхода от тази задънена улица: единият е западните акционери да дадат гаранции на МВФ срещу евентуални загуби; вторият отчита, че МВФ е по-креативен и така или иначе отпуска заеми; третият е, че одобрението на МВФ идва само от неговите спешни програми и това, което той нарича „Програмен мониторинг с участие на борда“.

Правилно е да се мисли и за следвоенна Украйна: за нуждите от възстановяване и не на последно място неговото финансиране (отчасти може би чрез конфискувани руски активи); и за изграждането на една по-модерна европейска държава и икономика. Но необходимото условие за това е продължаващата независимост и окончателната победа във войната. Това ще изисква огромно количество помощ, с по-голямо предлагане (и съответно производство) на оръжия, достатъчна и надеждна фискална помощ и поток от оборудване, необходимо за ремонт на инфраструктурата, която Владимир Путин ще продължи да унищожава, защото това е всичко, което той може да направи.

В крайна сметка войната е въпрос на ресурси и мотивация. Второто Украйна го има: тя е по-малка от Русия, но демонстрира много по-голяма мотивация; а нейните съюзници имат ресурсите. Общият брутен вътрешен продукт на САЩ, ЕС, Обединеното кралство и Канада е около 22 пъти по-голям от този на Русия. Дори фискална подкрепа от 60 милиарда долара през следващата година ще представлява само 0,1 процента от националния доход на съюзниците.

Кой би могъл да спори, че това е непосилно? Не е ли много по-недопустимо да оставим Путин да триумфира? Да, болезнено е да понасяме енергийния шок от тази война. Но задължение на Запада е да се справи. Украйна и украинците са тези, които понасят основната тежест на конфликта. Ние в удобния запад трябва да им дадем необходимите ресурси. Едва когато Путин разбере, че няма да му бъде позволено да спечели, има вероятност войната най-накрая да приключи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:42 | 10.12.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Политика виж още

Коментари

24
rate up comment 8 rate down comment 6
Tikva007
преди 1 година
До: data: Ето това е най-трудно при този участник в дискусията - да разбере сам какво иска да каже. И с напредване на деня и броя на шотовете, идеята става все по трудно достъпна сред опитите за оригиналничене чрез загадки, намеци и бутафорни речеви конструкции.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 4 rate down comment 6
khao
преди 1 година
До: Импeраторът демек у фсб са само англосакси...невервам!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 6 rate down comment 7
khao
преди 1 година
До: Tikva007 "апостолската ми мисия....." хахахахаха, апостол Иванушка или апостол Гупакоов? кое ти харесва повече?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 8 rate down comment 4
data
преди 1 година
До: ИмпeраторътЕ ти сега кво се опитваш да кажеш : че най-великата армия , воглаве с най-великото разузнаване, ръководени от най-умния, хитрия и знаеш вожд на галактиката били подхлъзнати от купчина еврогейове ли ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 7 rate down comment 11
Импeраторът
преди 1 година
Към фенове на запада и изтока. Казвам го последно - превземане на територия няма да сложи край на войната. Знам, че оттеглянето от някое населено място се използва пропагандно, но няма тежест към изхода. Припомнете си колко битки са спечелили нашите воини и после колко войни сме загубили. Аз още в началото ви казах,че Газпром умря, РФ се разпадна и Путин го чака въжето. И пак ще напомня - Путин беше подведен от англосаксите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 12 rate down comment 7
Tikva007
преди 1 година
До: zelka007: И сподели най-накрая за тази Олешка, че вече не се издържа - последно, кой владее и контролира Олешка? Кажи го ясно и високо и покажи, ако е възможно, с факти. ВСУ не пропускат групови снимки със знамето над превзетите населени места. Покажи от Олешка, Нова Каховка, Енергодар, Мелитопол и Бердянск. Покажи, или замълчи завинаги.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 15 rate down comment 8
Tikva007
преди 1 година
До: zelka007: *Кво станА като си гръмнаха тръбите и спре газта за ЕС ?!* СтанА това, че сега се кръстят в Германия да не става студено, че да стигне газа, който складираха цяло лято в хранилищата, преди да гръмнат тръбите. С други думи, ще се разбере какво е станАло, когато трябва пак да се пълнят хранилищата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 13 rate down comment 10
Tikva007
преди 1 година
До: zelka00: Бърборино, надявам се оценчяваш апостолската ми мисия тук да възпитавам и ограмотявам малката ви, сплотена и надъхана, но изключително неграмотна общност. Растежът е количествен показател на икономиката. Растежът отчита промяната в абсолютна стойност на БВП. Или казано на твоето ниво, ако през 1970 г. са им показали как се прави Лада, през 1980 г. вече целият соц-лагер да кара лади. Същото и с другите позиции, които си изредил - произведените количества ежегодно нарастваха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 9 rate down comment 9
zelka007
преди 1 година
До: Р?РРРСРСРСС... Хахха ... фиктивна икономика , реална икономика , неква мешавица ти е под капака на тенджерата ... :))) ... В ЕС се произвежда ВСИЧКО , абсолютно самодостатъчна икономика , както би се изразило политкомисарчето смехурко ... Какво се гърчат блатните opkи зад бетонния зид ,който ще издигнем не ни интересува ... Кво станА като си гръмнаха тръбите и спре газта за ЕС ?! Нали се меткаше тука , вие ще видите ... Е видехме ... Питам , кво стана ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 7 rate down comment 8
zelka007
преди 1 година
До: Tikva007... Охохоох ... Смехурко ... Я питай даскала , да ти покаже балансите на някои от големите европейски фирми за производство на боеприпаси и оръжия , нищо друго ... Може да ти покаже и балансите на свързаните им поддоставчици на стомана , индустриална химия и електроника ... Дефицит , а ?! Стотици производители бачкат на пълни обороти ... М/у другото неква жега има в Мелитопол и Бердянск ... :))) ... Не разбрах , Олешка , Нова Каховка и Енерегодар са анексирани , нали ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още