Южна Корея преглежда ново предложение от САЩ, свързано с инвестиционния ѝ ангажимент за 350 млрд. долара относно американската икономика, чието изпълнение се превърна в ключова пречка за финализирането на търговско споразумение, постигнато през юли, съобщава Bloomberg.
„САЩ предложиха нова алтернатива и сега я разглеждаме“, заяви външният министър Чо Хюн по време на парламентарен контрол, сигнализирайки за напредък след месеци на застой в преговорите за митата на САЩ.
Чо заяви, че Сеул се стреми да постигне напредък до срещата на върха на Азиатско-Тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) в края на октомври, където се очаква президентът И Дже-мьон да разговаря с американския държавен глава Доналд Тръмп.
Преговорите за формализиране на търговското споразумение, постигнато през юли, остават в задънена улица, като споровете са съсредоточени върху инвестиционния ангажимент на Южна Корея за 350 млрд. долара. Сеул поиска от САЩ валутен суап, предупреждавайки, че без него планът може да навреди на финансовата ѝ стабилност, тъй като предложената инвестиция възлиза на над 80% от валутните резерви на страната.
Първоначалният пакет включваше комбинация от преки инвестиции, заеми и гаранции по заеми, но по-късно Вашингтон поиска пълната сума да бъде направена чрез преки инвестиции.
Чо не дава подробности за новото предложение на САЩ.
„Обяснихме на САЩ, че ако цялата инвестиция бъде направена директно, това веднага ще предизвика натиск върху валутния курс и би могло да има сериозно въздействие върху нашата икономика“, изтъква Чо, повтаряйки резервите на Южна Корея относно искането на САЩ.
Междувременно администрацията на Тръмп демонстрира готовност за евентуална сделка с Китай за облекчаване на търговското напрежение, като същевременно разкритикува новите мерки за контрол на износа на Пекин.
Инвестиционният пакет е в основата на по-широко търговско споразумение между Сеул и Вашингтон, съгласно което САЩ ще наложат 15% мито върху южнокорейския внос, което е по-малко от обявените по-рано тази година 25-процентни налози.
„Ще направим всичко възможно, за да постигнем взаимноизгодна сделка – не такава, която е в полза само на САЩ, а такава, която създава печелившо сътрудничество в области като корабостроенето“, подчертава Чо, добавяйки: „Ето защо поддържаме позицията си, дори ако това забави преговорите“.


Пилот с българско гражданство загина в Хърватия
23-годишна жена е загинала на АМ Тракия вчера
Системата „Бонус-малус” влиза в сила от февруари
Украйна си подсигурява газ през Гърция
Какво ще бъде времето в понеделник?
Саудитският посредник, който продава AI амбициите на страната на Уолстрийт
Тръмп разпали скандала с Епстийн. Сега падна в собствения си капан
Конфликтът в Nexperia: Автомобилните производители искат доставки "без Китай"
Какво се случва с "Лукойл" в Румъния
Бърнс: Президентът правилно забрани на Nvidia и други да изнасят модерни чипове за Китай
Как се промениха интериорите на колите в последните години
Кога по-гъстото масло е опасно за автомобила
Най-доброто BMW M? Тествахме четири от най-бързите баварци в Серес
BYD изпревари Volkswagen – ето колко печелят производителите от всяка кола
Най-добрите бензинови двигатели на последното десетилетие
Терзиев в режим обяснения: За скандала "синя зона", липсата на паркинги и кризата с боклука
13 ранени, един тежко, след инцидент на рали в Австралия
Радан Канев за задържания си с марихуана син: Законът важи за всички
Фрида от ABBA, 80-годишната принцеса