Засилването на двустранните отношения и защитата на свободната търговия и веригите на доставки са коментирали двамата президенти на Китай и Южна Корея в първия им телефонен разговор, пише Bloomberg. Агенцията цитира публикации в китайските държавни медии, според които китайският президент Си Дзинпин е отбелязал нуждата двете страни да насърчат своето партньорство, за да внесат повече сигурност в региона и в международен план.
Левият кандидат И Дже-мьон спечели президентските избори в Южна Корея преди седмица. Анализатори от отблезяха още тогава, че той вероятно ще работи за подобряване на връзките с Пекин на фона на търговската война между САЩ и Китай.
Bloomberg коментира, че с изявленията си Си опитва да се позиционира като защитник на свободната търговия и многостранно сътрудничество в контраст с американските двустранни отношения и протекционизъм, към които се стреми администрацията на американския президент Доналд Тръмп.
Китай е най-големият търговски партньор на Южна Корея въпреки близките отношения със САЩ. Експертите отбелязват, че на Сеул отдавна се налага да балансира в отношенията си с двете най-големи световни икономики.
И Дже-мьон ще проведе една от първите си международни визити в Канада на срещата на лидерите на Г-7 през следващата седмица. Южна Корея не е част от "клуба", но има покана да се включи в разговорите.
Междувременно в Лондон днес (10 юни) продължават разговорите от втория кръг от срещи между САЩ и Китай. Надеждите са, че двете страни ще успеят да направят пробив по отношение на търговията с редкоземни елементи и да намалят търговското напрежение помежду си, което заплашва ръста на глобалната икономика, пише Ройтерс. Американската делегация се води от финансовия министър Скот Бесент и министъра на икономиката Хауърд Лутник. Китайската страна се представлява от вицепремиера Хъ Лифън.
Администрацията на Лутник отговаря за издаването на разрешителните за износ. Преди ден източници на Ройтерс заявиха, че Вашингтон забавя доставките на части за ядрени централи за Китай. Данните от митническите власти в Китай показаха срив на износа към САЩ през май въпреки достигнатите договорености при първата си среща в Женева в средата на май.
преди 4 дни това вашето не е свободна търговия, мой... и звучи толкова смешно като борбата на руските нацисти срещу "нацизма"! :):):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар