Преди дни американският президент Доналд Тръмп наложи втори мита на Китай, с които вносът от азиатската страна вече се облага с налог от най-малко 20%, пише ВВС.
Това е поредният залп срещу Пекин, който вече трябва да се справя с високи мита на САЩ, вариращи от 100% върху произведени в Китай автомобили до 15% за дрехи и обувки.
Митата на Тръмп удрят в сърцето на промишления комплекс на Китай – мрежа от заводи, линии за сглобяване и вериги за доставки, които произвеждат и доставят почти всичко – от бърза мода и играчки до соларни панели и електромобили.
Търговският излишък на Китай със света е нараснал до рекордните 1 трлн. долара през 2024 г. на фона на силния износ (3,5 трлн. долара), който е надхвърлил вноса (2,5 трлн. долара).
Китай отдавна е фабриката на света, която процъфтява благодарение на евтината работна ръка и държавните инвестиции в инфраструктура, откакто страната отвори икономиката си за световния бизнес в края на 70-те години на миналия век.
Доколко тежко търговската война на Тръмп може да засегне промишления успех на Китай?
Тръмп за митата
Повишаването на цената на вносните стоки цели да насърчи потребителите да купуват по-евтини местни продукти и така да помогне за увеличаването на растежа на собствената икономика.
Тръмп смята митата за начин за растеж на американската икономика, който защитава работните места и повишава данъчните приходи. Но икономически изследвания на въздействието от митата, които Тръмп наложи през първия си мандат, показват, че мерките в крайна сметка са вдигнали цените за американските потребители.
Тръмп твърди, че новите му мита целят да окажат натиск върху Китай да направи повече, за да спре притока на фентанил към САЩ. Той също така наложи мита от 25% на съседите на Америка Мексико и Канада, като заяви, че техните ръководители не са направили достатъчно, за да проследят нелегалната трансгранична търговия с наркотика.
Могат ли митата на Тръмп да навредят на заводите в Китай?
Да, казват анализатори. Износът беше спасителният пояс за китайската икономика и ако митата се задържат, износът на САЩ може да намалее с една четвърт до една трета, коментира Хари Мърфи Круиз, икономист в Moody's Analytics.
Самата стойност на износа на Китай, който формира една пета от приходите на страната, означава, че мито от 20% може да отслаби търсенето от чужбина и да свие търговския излишък.
„Митата ще навредят на Китай“, коментира Алисия Гарсия-Ереро, главен икономист за Азиатско-Тихоокеанския регион в компанията Natixis в Хонконг. „Те наистина трябва да направят много повече. Трябва да направят това, което Си Дзинпин вече каза – да повишат местното търсене“.
Това е трудна задача в икономика, където имотният пазар се срива, а разочарованите младежи не успяват да намерят високоплатена работа.
Китайците не харчат достатъчно, за да дадат тласък на икономиката и Пекин обяви неотдавна мерки за стимулиране, за да повиши потреблението.
Макар че митата могат да забавят промишленото производство в Китай, те не могат да го спрат или да го заменят лесно, смятат анализатори.
„Китай е не само голям износител, понякога той е единственият износител на стоки като соларни панели. Ако искате соларни панели, можете да отидете само в Китай“, казва Гарсия-Ереро.
Азиатската страна започна завой от производството на дрехи и обувки към високи технологии като роботика и изкуствен интелект много преди Тръмп да стане президент. И това дава на страната „предимството на първия ход“, без да се споменава мащабът на производството във втората по големина икономика в света.
Китайските заводи могат да произвеждат високи технологии в големи количества на ниски цени, казва Шуан Дин, главен икономист за Китай в Standard Chartered. „Много е трудно да намерим заместител... Статутът на Китай като пазарен лидер трудно ще бъде преобърнат“, допълва той.
Реакцията на Китай
Китай реагира с контрамита от 10-15% върху американски земеделски стоки, въглища, втечнен природен газ, пикапи и някои спортни автомобили. И се насочи към американски компании в авиацията, отбраната и технологиите с ограничения на износа. Страната обяви и антимонополно разследване срещу Google.
Освен това Китай се приспособи към митата в първия мандат на Тръмп. Някои китайски промишлени компании например изнесоха заводите си извън страната. А веригите за доставки започнаха да разчитат повече на Виетнам и Мексико, като изнасяха от там, за да заобиколят митата.
Но митата на Тръмп върху Мексико няма да навредят твърде много на Китай, тъй като Виетнам е по-голямата задна врата за китайските стоки, счита Гарсия-Ереро.
„Виетнам е ключът тук. Ако бъдат наложени мита на Виетнам, смятам, че ще бъде много тежко“, допълва тя.
Китай се безпокои повече от американските ограничения върху модерните полупроводници, отколкото от митата, отбелязват анализатори.
Тези ограничения бяха голям източник на спорове между двете страни, но те също така засилиха решителността на Китай да инвестира в местни технологии, които са независими от Запада.
Затова китайската компания за изкуствен интелект DeepSeek разтърси Силициевата долина и обезпокои Вашингтон, когато пусна чатбот, конкуриращ ChatGPT на OpenAI. Смята се, че компанията се е запасила с чипове на Nvidia, преди САЩ да започнат да спират достъпа на Китай до най-модерните чипове.
Макар че това може „да повлияе на конкурентоспособността на Китай, не смятам, че ще засегне статута на страната като производствена сила“, казва Дин.
От друга страна, напредък на Китай в модерното технологично производство ще повиши износа му с висока стойност.
Как Китай се превърна в производствена суперсила?
Това стана благодарение на държавната подкрепа, несравнимите вериги за доставка и евтината работна ръка, казват анализатори.
„Комбинацията от глобализация и пробизнес политиките на Китай и пазарният потенциал помогнаха за привличането на първата вълна от чуждестранни инвеститори“, казва Чим Лий, анализатор в Economist Intelligence Unit.
След това правителството удвои усилията, като инвестира усилено в изграждането на обширна мрежа от пътища и пристанища, за да доставя суровини и да пренася произведени в Китай стоки към света. Помогна и стабилният валутен курс на китайския юан спрямо американския долар.
Промяната през последните години към модерни технологии гарантира, че страната ще продължи да изпреварва конкурентите си, казват анализатори.
Китай вече има голямо икономическо влияние благодарение на статута си на промишлена суперсила. Но има и политическа благоприятна възможност, тъй като митата на Тръмп засягат отношенията на Америка със света.
„Вратата е отворена за Китай да се позиционира като защитник на свободната търговия и като стабилна световна сила“, коментира Круиз от Moody's.
Но това не е лесно, тъй като Пекин е обвиняван, че нарушава нормите на международната търговия като налагане на мито от над 200% върху вноса на австралийско вино през 2020 г.
Анализатори казват, че Китай трябва също така да погледне отвъд САЩ, които все още са топ дестинация за износа му. Китай е третият по големина пазар за американския износ след Канада и Мексико.
Търговията на Китай с Европа, Югоизточна Азия и Латинска Америка нараства, но е трудно да си представим, че двете най-големи икономики в света ще спрат да разчитат една на друга.