Германският индустриален конгломерат Thyssenkrupp планира да направи всички свои подразделения независими и отворени за външни инвестиции - основна реформа, която има за цел да превърне групата в холдингова компания след прекарани повече от два века като производител, съобщава The Wall Street Journal.
Компанията заяви, че ще започне подготовка за разделяне на звената си за материали и услуги и автомобилни технологии през следващите години и че звеното ѝ за технологии за декарбонизация ще последва примера. Тя се стреми да запази мажоритарен дял в бизнеса си в средносрочен план.
Планът бележи поредния опит на Thyssenkrupp, чиито корени водят началото си от германската индустриална революция, да се трансформира. Компанията отдавна се стреми да облекчи своята сложна корпоративна структура, да стане по-конкурентоспособна и да стимулира рентабилността, но това се оказват трудни начинания.
През 2017 г. Thyssenkrupp обяви, че планира да обедини стоманодобивния си бизнес с европейското звено на индийската Tata Steel, но сделката беше блокирана от регулаторите в Европейския съюз (ЕС) през 2019 г.
През 2018 г. компанията стартира план за разделяне на дейността си на две отделни дружества, но година по-късно се отказа от предложението. Вместо това тя избра да листне своето звено за производство на асансьори, но в крайна сметка го продаде на консорциум от фондове през 2020 г.
Компанията се сблъсква със слаби пазари и макроикономическа несигурност. През последните години на няколко пъти понижи перспективите си за печалбата.
Новият план на Thyssenkrupp изглежда ще повтори схемата, която беше следвана при отделянето на водородния ѝ бизнес, Thyssenkrupp Nucera, в който групата запази мажоритарен дял, след като подразделението беше листнато на борсата през 2023 г.
„Искаме да надградим това. Убедени сме, че звената могат и ще се възползват най-добре от възможностите за глобален растеж в своите индустрии като независими субекти“, посочва главният изпълнителен директор на Thyssenkrupp Мигел Лопес.
Основната идея на преструктурирането е да се отделят бизнесите на Thyssenkrupp и да се отворят за инвестиции от трети страни.
Акциите на Thyssenkrupp, листнати на борсата във Франкфурт, приключиха последната сесия с ценови ръст от 8,8%. Акциите достигнаха рекордно ниско ниво през септември, но от началото на годината стойността им се е увеличила повече от два пъти, подпомогната от плановете на компанията да листне бизнеса си с военни кораби.
Конгломератът вече работи по отделянето на Thyssenkrupp Marine Systems с цел листване във Франкфурт до края на 2025 г.
Миналата година Thyssenkrupp продаде 20% дял в стоманодобивния си бизнес на EPCG.
През следващите години Thyssenkrupp ще подготви своите звена за материали и автомобилни технологии за листване, което ще доведе до тяхната автономност, когато бъдат изпълнени всички условия. Звеното за технологии за декарбонизация също ще стане независимо, добавя групата.
Thyssenkrupp планира да представи подробности около стратегическото преструктуриране на надзорния съвет преди края на септември.


Темата за продажба на билети и от водачите в градския транспорт във Варна е отворена
Опасност за децата: Дилъри продават бонбони с наркотици вътре
Гръцките власти проверяват месото от България, цената на гироса скача
Ето кога ще завали сняг в градовете
Преди "Никулден": Българската риба изчезва от пазара
Rabobank: Рекордни реколти ще свалят цените на какаото и кафето през 2026 г.
Chevron очаква по-ниски спот цени на LNG
Chevron: Интересуваме се и от Средиземноморието
Chevron: Енергийният ни проект ще бъде извън мрежата
Как победихме сомалийските пирати - и как светът може да го направи отново
Audi показа концепция на болида си за F1
Subaru няма да произвежда нови електрически модели
Когато емблемата не е само декор - гениалната скрита камера на Volkswagen
10-те най-добри хибридни кросоувъра на пазара
Зелената и синята зони скачат двойно от 5 януари
Проектозаконите за бюджета бяха внесени в парламента
Как да освежите стая за по-малко от 200 лева?