IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще успее ли Ердоган да стабилизира икономиката на страната си за четири години

Как балансира в привличането на чуждестранни инвеститори от изток и от запад Турция, коментира Мариян Карагьозов, експерт по Турция и Близкия Изток

21:07 | 29.04.24 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Президентът на Турция има още четири години да стабилизира икономиката. Ердоган може да си позволи известно недоволство от страна на населението, тъй като не се предвиждат други избори. Той се надява предприетите мерки да дадат резултат след 1-2 години. Този коментар в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria направи експертът по Турция и Близкия Изток Мариян Карагьозов.

„Работата на министъра на финансите на Турция Мехмет Шимшек е разглеждана като завръщане към т. нар. „ортодоксална“ икономическа политика. Шимшек беше във Вашингтон, където се срещна с представители на Групата на двайсетте и Международния валутен фонд с цел подпомагане на турската икономика и привличане на чуждестранни инвеститори, което е основният приоритет за страната“, съобщи той.

Относно мерките, които властите предприемат с цел намаляване на инфлацията, експертът коментира, че има постоянен дефицит на високотехнологични ресурси и енергоресурси, които Турция внася. „Притокът на инвеститори ще отслаби натиска върху валутния курс, което ще засили турския износ и ще стабилизира външната търговия. Възможно е да се достигне до увеличаването на данъци за по-големия бизнес и ограничаване на държавните разходи“, очаква Карагьозов.

На въпроса как турското общество реагира на тази икономическа политика експертът отговори, че 60% от турците не могат да си позволят почивка в страната. Седмица по-рано бе организирана кампания за бойкот на заведения поради това, което потребителите определят за крайно завишени цени. Също така има и политическа реакция. „В централните райони на Анкара различни леви партии са разлепили плакати, на които пише „Не затягайте коланите, елате на протестен митинг на първи май!““, обясни Мариян Карагьозов.

Относно това как Ердоган би реагирал на тези настроения, той коментира, че се очаква да се повишат пенсиите – пенсионерите са 20-25% от населението и най-тежко понасят инфлацията.

За начините на привличане на чуждестранни инвеститори Карагьозов спомена като пример идеята за създаването на „Път на развитието“, който ще свърже Турция със страните от Персийския залив през Ирак. Наскоро в Ирак бе подписано тристранно споразумение между ОАЕ, Ирак и Турция с цел реализиране на проекта.

Експертът подчерта, че в сферата на енергетиката главен партньор на Турция е Русия. „Аккую“ е първата АЕЦ в Турция, която се строи от руснаци и произвежда 10% от електроенергията на страната. Очакват се инвестиции от ОАЕ и Катар“, съобщи той и подчерта, че ЕС също е важен в търговски план – 45-55% от турската външна търговия е насочена към Европа.

По думите му САЩ също са важен партньор, но остават противоречията по повод войната в Газа и противоракетните комплекси C-400.

„Турската енергийна стратегия е изключително диверсифицирана. Турците спазват баланса, но не го променят радикално в някаква посока“, смята Карагьозов. Той напомни, че Турция получава природен газ от Русия, Иран, Азербайджан, но „делът не е твърде застрашителен“. Строят се също така и терминали за втечнен газ, който ще бъде получаван Алжир, Нигерия, Катар и други страни.

Как ще овладее Турция инфлация от 70%? Ще се насочат ли инвеститорите към производствените зони в Турция, които са със специален режим? Кои са секторите, които ще движат икономиката на Турция, и туризмът ли ще е водещ? Кои са икономическите предизвикателства пред страната?

Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "В развитие" може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:07 | 29.04.24 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

Финанси виж още