Секторът на новото жилищно строителство в Европа е изправен пред предизвикателна година. Според прогнозите на мрежата Euroconstruct, в която участва и институтът Ifo в Мюнхен, през 2025 г. ще бъдат завършени около 1,46 млн. жилища, което е значително по-малко от 1,55 млн. през 2024 г.
Прогнозите за 2026 г. сочат известно възстановяване до около 1,51 млн. жилища, което е признак за стабилизиране, но все още далеч от нивата преди кризата.
Забавянето на строителната дейност е свързано с комбинация от фактори – по-високи лихвени проценти, загуба на покупателна способност на домакинствата и рязко повишение на строителните разходи. Те се утежняват от законодателни и фискални промени, включително намаляване на стимулите за ново строителство и въвеждането на данъци, които са понижили инвестициите.
Според Лудвиг Дорфмейстер, експерт по жилищно строителство в института Ifo, тези условия са оказали значително влияние върху жилищния пазар в Европа, като са забавили стартирането и завършването на проекти в много страни.
Германия е един от най-критичните случаи. Очаква се броят на новопостроените жилища през 2025 г. да достигне 205 хил., което е спад с 19% в сравнение с предходната година. 2026 г. се очертава като още по-слаба с очаквания да бъдат завършени едва 185 хил. жилища. Възстановяване, макар и скромно, може да настъпи едва през 2027 г., с около 195 хил. жилища. Въпреки някои признаци на подобрение по отношение на реалните заплати и цените на имотите, общото състояние на пазара на трудна остава предизвикателно. Обявените извънредни мерки за ускоряване на жилищното строителство, известни в Германия като „турбостроителство“, досега имат ограничен ефект.
На европейско равнище картината е разнородна. Някои страни като Чехия, Швеция и Унгария, показват положителни признаци, като броят на завършените жилища се е увеличил съответно с 27%, 21% и 20%. Но в десет европейски страни този показател продължава да спада. Сред тях се открояват Франция с понижение от 14% и Великобритания със свиване от 10%.
Броят на завършените жилища на човек от населението също показва значителни разлики. Само Ирландия, Полша и Швейцария надхвърлят пет жилища на 1000 жители през 2025 г. Ирландия се откроява ясно с над 38 хил. планирани жилища, или около седем жилища на 1000 жители. Германия, Великобритания и Испания имат малко над две жилища на 1000 жители, а Италия е в дъното на класацията с едва 1,6 нови жилища на 1000 жители.
Прогнозите за 2026-2027 г. остават слаби. Euroconstruct прогнозира минимален растеж, подкрепен от някои публични инвестиции и изграждане на инфраструктура, но той ще бъде недостатъчен, за да запълни празнината, създадена през предходните две години. Без по-решителни действия по отношение на разходите, строителните норми и достъпа до кредити, европейският жилищен пазар рискува да остане блокиран в продължителна фаза на стагнация, предупреждава мрежата.


Над 200 сигнала за мазут по Черноморието през юни
Шефът на БНБ с критика към бюджета
В Созопол задържаха рекордно количество райски газ
Тръмп отново обяви желание за край на войната в Украйна
Черно море обяви официално още едно ново попълнение
Собственикът на Breitling: Китай остава труден пазар
Жегата започна в Ню Йорк
Биология на дезинформацията: Защо виждаме саблезъби тигри в новинарския поток
National Grid заложи на AI фирма
Слънчевата и вятърната енергия вече дават 35,3% от производството на ток в света
Fiat Multipla се завръща като 4-местна градска кола
Bentley показа уникална преливаща боя
EС ще ограничава скоростта от... Космоса
Кога шумът от гумите е по-силен
BYD не иска съюзи в Европа
5 напитки за разхлаждане в летните жеги
Тенденции при педикюрите за юли
Рекордни 440 кг райски газ иззеха при акция в Созопол
Анджелина Джоли не е ходила по срещи от раздялата с Брад Пит
Дошли заедно, отишли си заедно: Какво накара 19-годишни близнаци с големи мечти да се самоубият?