Една голяма сделка с варанти на „Алфа България“ АД-София напомпа оборота на Българската фондова борса (БФБ) до над 19,3 млн. лева.
Днес се осъществиха три сделки с варантите – две по-малки, за, съответно, 100 и 150 броя, и една за малко под 37 млн. броя на цена от 0,51 лева. От търговията с инструментите се формира оборот от почти 18,86 млн. лева.
Търговията с останалите ценни книжа на БФБ формира 440 хил. лева оборот. Още 583,8 хил. лева дойдоха от сделки с чуждестранни акции.
Що се отнася до индексите, три от тях затвориха сесията с ръстове, като SOFIX достигна нов връх от над 5 години и половина. Основният индекс на БФБ добави 0,21% до 706,48 пункта, което е най-висока стойност от 24 януари 2018 г. насам.
По-широкият индекс BGBX40 добави 0,12% до 151,85 пункта, а BGTR30 – 0,14% до 774,69 пункта.
Само индексът на дружествата със специална инвестиционна цел BGREIT спадна с 0,19% до 189,55 пункта. Натиск на бенчмарка оказаха акциите на „Фонд за недвижими имоти България“ (ФНИБ), които поевтиняха с 0,91%. Акциите на „Адванс Терафонд“ останаха без промяна.
Най-силна подкрепа на SOFIX оказаха акциите на „Първа инвестиционна банка“ (ПИБ), които поскъпнаха с 5,66%, следвани от „Неохим“ с ръст от 2,33% и „Софарма трейдинг“ с 1,69%.
На другия полюс са акциите на „Химимпорт“, които поевтиняха с 1,66%, следвани от акциите на ФНИБ и на „Монбат“ със спад от 0,45%.
„Синергон холдинг“ е акцията с най-силен ръст от включените в BGBX40 със 7,37%, следвана от ПИБ и „Неохим“.
„Химимпорт“ също е най-губещата акция от по-широкия индекс, следвана от „Алкомет“ със спад от 1,26% и „ЕЛАНА Агрокредит“ с 1%.
„Шелли груп“ пак е най-търгуваната акция с 55 сделки и над 288 хил. лева оборот. На второ място е „Доверие Обединен Холдинг“ с 11 сделки, а на трето – „Адванс Терафонд“ с 11.


Как думата "бангаранга" навлезе в българския език
Делото „Мъск срещу Алтман“ доказа, че изкуственият интелект е в грешните ръце
Ситуацията за Путин в Украйна е критична, но не и до степен да го откаже
Рейтингът на Доналд Тръмп се срина до най-ниското си ниво
ПБ: Ще опитаме да намерим финансиране за домакинството на „Евровизия” през 2027 г.
Бланч: Проява на добра воля е, че Китай иска да сътрудничи
Бланч: Иран може да оцелее и само с 1 кораб седмично
Васил Велев: Може да са нужни по-болезнени мерки за свеждане на дефицита до 3%
Икономически сътресения заплашват най-уязвимите азиатски икономики
Удължаването на изключенията в санкциите за Русия ще помогне на Индия
Xiaomi подобри впечатляващ рекорд на Audi
Скрита функция спасява от мухъл и бактерии в салона
Пикапът на Renault ще се казва Niagara
Рядък Ford Mustang се блъсна в стълб по време на търг
Европа отново заобича Tesla
Митничари откриха контрабандни оръжия в камион, пътуващ от Турция за Норвегия
Украйна откри модерни антизаглушаващи антени върху руски дронове "Гербер"
На ръба: 10 издайнически признака, че някой е дълбоко нещастен
15 модни трика, които всяка жена трябва да знае