Борсовата сесия на Wall Street във вторник започва с повишения поради нарастващите надежди, че САЩ ще постигнат търговски споразумения за намаляване на митата върху вноса с течение на времето, предава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones нараства с 1090 пункта или 2,8%. Широкият пазарен показател S&P 500 скача с 2,8%, а технологичният измерител Nasdaq Composite - с 3,3%.
Във вторник Тръмп написа в социалната мрежа Truth Social, че е имал „страхотен разговор“ с действащия президент на Южна Корея и че Китай „също много иска да сключи сделка“.
Това се случи, след като министърът на финансите Скот Бесънт заяви пред CNBC, че около 70 държави са се обърнали към Вашингтон за преговори относно митата. „Ако те седнат на масата със солидни предложения, мисля, че можем да постигнем добри сделки“, каза Бесент.
Днешните движения се случват след три сесии на резки загуби и силна волатилност. В понеделник бе отбелязан най-високият обем на търговия на американските пазари от поне 18 години насам - около 29 млрд. акции. Dow Jones се срина с повече от 1700 пункта в един момент от сесията. Между най-високите и най-ниските стойности през деня индексът се колебаеше с 2595 пункта. В крайна сметка бенчмаркът приключи с понижение от 349 пункта или 0,9%.
S&P 500 за кратко навлезе в територията на мечия пазар при дъното на сесията в понеделник, като се понижи с повече от 20% спрямо рекордните си стойности, след което леко се възстанови и завърши сесията със слабо понижение. В края на миналата седмица бенчмаркът загуби 10% за два дни, което е най-тежката му загуба от 2020 г. насам, поради опасенията, че изненадващо високите мита на Тръмп за по-голямата част от света ще доведат до рецесия.
Акциите на мегакомпаниите в областта на технологиите допринасят за отскока във вторник, като книжата на Nvidia и Meta Platforms поскъпват с по около 5%. Цената на акциите на Tesla е нагоре с повече от 6%, а тези на Amazon и Netflix поскъпват с по над 4%.
В началото на днешната борсова сесия доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се повишава до 4,243%, а тази по 30-годишните - до 4,661%.
На стоковите пазари фючърсите върху международния петролен бенчмарк Брент поскъпват с 1,04% до 64,88 долара за барел, а тези върху американския сорт WTI – с 1,2% до 61,43 долара за барел.
Златото поскъпва с 1,81 на сто и се търгува на цена от 3027,3 долара за тройунция.
*Данните са актуални към 17:00 ч. българско време.


Задействаха BG-ALERT в Бургаско, две реки преляха
Седмичен хороскоп 8 - 14 декември 2025
Паника заради еврото: Хората се страхуват от измами и скок на цените
Учениците в Германия скочиха срещу закона за военната служба
Варна отбеляза Никулден с молебен за здраве и рибен курбан (СНИМКИ)
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
SpaceX ще предложи акции на вътрешни лица при рекордна оценка
Империята на китайските пристанища, част 5
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Невероятен Никулден в Бургас: От ледено плуване до празнични сцени и рибен курбан
Мощни слънчеви изригвания следващите три дни
Локо София удари Ботев Пловдив в истинска драма с пет гола
Седем загинали и 11 ранени при катастрофа между автобус и камион в Турция
Затвориха Прохода на Републиката заради румънски камион
преди 7 месеца Ще потъне отново. Човек който 2 пъти е фалирал казино ... очаквам един голям фалит на САЩ ако скоро не предприемат нещо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар