Стартъпите с амбиции да станат банки намериха ниши в продуктите и процесите, предлагани от традиционните банки, в които могат да са по-ефективни, по-бързи и близки до клиентите си. Това коментира Левон Хампарцумян, банкер и финансист, в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria.
„Регистрациите на нови стартъпи във финансовия сектор достигнаха връхната си точка преди десет години и вече намаляват, но инвестициите в нови технологии драматично се увеличиха. Това означава, че традиционните банки започнаха да инвестират и да подобряват продуктите, предлагани и от нововъзникналите компании“, посочи той.
Хампарцумян подчерта, че страната ни е част от този процес. За пример той даде платформата чрез мобилното приложение Revolut, която има над 1 млн. клиенти в страната ни, тъй като предлага евтини трансгранични незабавни плащания.
Финансистът обърна внимание на състоянието на пазара на банкови и финансови услуги и отбеляза, че в Европа той е фрагментиран в сравнение с пазарите в Азия и Америка. Хампарцумян посочи, че най-голямата европейска банка е десет пъти по-малка от JPMorgan.
Според него фрагментацията трябва да се преодолее. Той изтъкна, че консолидацията на пазара се подкрепя от Европейската централна банка (ЕЦБ), но има голяма политическа съпротива и това се вижда от опита на UniCredit да купи Commerzbank.
По думите му, при разплащанията рискът за операторите и за участниците в трансакциите е относително малък, тъй като е диверсифициран в много клиенти. „Успешните компании за разплащания като Revolut предоставят добро обслужване на клиентите, бързина, ниска цена“, отбеляза той. Но е категоричен, че когато става дума за отпускане на кредити, се изискват определени умения, които имат само традиционните банки, защото разполагат с история на клиентите си.
„Банката е филтър на кредитоспособността на един клиент“, изтъкна Хампарцумян. Той добави, че устойчивите търговски банки, за разлика от инвестиционните банки, искат повтарящ се бизнес с клиентите през годините. „Колкото по-прозрачни са те и колкото по-открити са отношенията с клиентите, толкова по-голяма е вероятността те да са лоялни“, изтъкна Хампарцумян.
Той се надява, че ще се повиши подготовката на регулаторите и на администрацията, които ще следят за регулациите за необанките. „Българската народна банка е възприела консервативен подход към необанките, докато ЕЦБ вече е дала няколко лиценза на такива компании“, каза Хампарцумян. Той смята, че българският банков регулатор е предпазлив, тъй като все още не разполага с достатъчно подготвени хора, които да са на същото или на по-високо ниво от тези, които ще лицензира или контролира.
С какво ще допринесе изкуственият интелект за подобрение на дейността на банките? Започва ли консолидация при необанките в Европа? Как ще се отрази кризата на финансовия сектор? Защо БНБ обяви покачване на антицикличния си капиталов буфер? Прегрява ли ипотечният пазар?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на „Светът е бизнес“ можете да гледате тук.


Допълнителни медицински екипи и линейки по черноморските курорти
Ограничават движението на няколко места във Варна в днешния следобед
Пеканов: Успяхме да спасим още 128 млн. евро по ПВУ
Хванаха за ден 35-има шофьори с алкохол или наркотици
Какво ще бъде времето в понеделник?
Китай вероятно ще пренебрегне новите мита на Тръмп преди визитата на Си
Испания започва да дразни останалата част от Европа
SpaceX се срина до ниво, което не предполага стойност за AI бизнеса
Огромните запаси на саудитски петрол все повече зависят от един-единствен изход
"Търговията на Тръмп" се превръща в губеща стратегия на фондовия пазар
Яхтата на Зукърбърг шокира със сметка за бензин и с вредни емисии
100 000 собственици избраха 10-те най-надеждни коли на пазара
Разработка на Toyota премахва един от проблемите на хибрида
Новият Mercedes AMG GT изгоря по време на тестове
Любимите коли на Ърнест Хемингуей
От август: Допълнителни медици и линейки по родните курорти
Кънев за кандидатурата на Йотова: Радев няма да има коректив
Кои са нещата, които трябва да разчистите от антрето си?
преди 3 месеца Традиционните банки отиват в историята, колкото и да ги защитавате. отговор Сигнализирай за неуместен коментар