Републиканците в Камарата на представителите обявиха, че са готови със законопроект за разходите, за да продължат работата на правителствените агенции до 30 септември.
Председателят на Камарата на представителите на САЩ Майк Джонсън ще се опита да задържи обединено изпадналото в разногласия републиканско мнозинство, за да прокара законопроекта в Камарата на представителите във вторник, вероятно без гласовете на демократите, пише Bloomberg.
Законопроектът обаче ще се нуждае от гласовете на умерените демократи в Сената, защото републиканците нямат необходимите 60 гласа, добавя информационната агенция.
Ако текстовете не бъдат приети, федералните агенции ще спрат работа на 15 март. Това предизвиква драматична конфронтация на Капитолийския хълм и заплашва да подхрани допълнително несигурността сред работната сила на фона на хаотичните и агресивни съкращения, подети от милиардера Илон Мъск.
Ако законопроектът се провали в която и да е камара, Конгресът вероятно ще приеме временен законопроект, за да спечели допълнително време за постигане на компромис.
Демократите се опитаха да използват законопроекта за разходите, за да наложат ограничения на Мъск и неговия т.нар. отдел за правителствена ефективност. Републиканците, които държат мнозинството и в двете камари, оказаха съпротива.
Президентът Доналд Тръмп каза, че ще подкрепи законопроекта на Републиканската партия в Камарата на представителите, който ще запази бюджетите на агенциите на приблизително сегашните нива до края на фискалната година на 30 септември.
Тръмп сигнализира, че законопроектът проправя пътя за неговите по-мащабни законодателни приоритети: предложено намаление на данъци от 4,5 трлн. долара през следващото десетилетие, съпоставено с 2 трлн. долара съкращения на разходите, насочени към програми за социални помощи.
Гласуването ще тества дали Джонсън и Тръмп могат да привлекат консерваторите от Републиканската партия, които никога не са гласували за мярка за временно финансиране. Консервативните хардлайнери настояват за дълбоки, постоянни съкращения през фискалната 2026 г., след като кръстоносният поход на Мъск за намаляване на разходите приключи.