Puma снижи прогнозата за годишната си печалба на фона на изключително слабото търсене на спортни и ежедневни продукти и нарастващите опасения относно потенциалното въздействие на американските мита, предава Bloomberg.
Германската компания сега очаква да отчете коригирана загуба преди лихвите и данъците за тази година, се вижда от изявление от четвъртък, което показа разочароващи предварителни резултати за второто тримесечие.
Това е значително понижение спрямо предишната цел на Puma, която предвиждаше печалба по този показател в размер на 520 млн. до 600 млн. евро. Оценката е и далеч под средната прогноза на анализаторите, които предвиждаха печалба от 489 млн. евро за годината.
Акциите се сринаха с повече от 20% в предпазарната търговия.
Puma подчерта по-слабите продажби в Северна Америка, Европа и Китай през второто тримесечие и заяви, че тази тенденция вероятно ще продължи до края на годината, което ще доведе до високи нива на запасите. Компанията не отговори на прогнозите както с продажбите, така и с печалбата през второто тримесечие.
Сега компанията очаква валутно коригираните продажби да спаднат с нисък двуцифрен процент през тази година. Предишната прогноза предвиждаше растеж в диапазона от нисък до среден едноцифрен процент.
Компанията очаква американските мита да навредят на брутната печалба през тази година с около 80 млн. евро.
Откакто пристигна в Puma на 1 юли, главният изпълнителен директор Артур Холд се опитва да възстанови бранда, който през последните години се затруднява да се свърже с потребителите. Ветеранът от Adidas пое поста, след като бившият главен изпълнителен директор на Puma Арне Фройнд напусна след поредица от предупреждения за спад на печалбата и разногласия с надзорния съвет относно стратегията на компанията.
Търговията на едро на Puma е спаднала с 6% през второто тримесечие, което е твърде голям удар, за да може да бъде компенсиран от по-добре представящия се бизнес с директни продажби на потребителите, заяви Джеймс Гжиник от Jefferies в бележка. Новата прогноза предполага, че продажбите ще спаднат с около 20% през втората половина на тази година, добавя анализаторът.
Puma залагаше голяма част от представянето си през тази година на възможността да продаде между 4 млн. и 6 млн. чифта от маратонките с тънки подметки Speedcat и свързани с тях модели като обувките Ballet. Това усилие беше част от по-широките усилия на Фройнд да задълбочи профила на Puma в областта на по-висококачествените маратонки и спортно оборудване.
През последните години Puma се затруднява да пусне на пазара продукт, който да отразява духа на времето. В същото време конкурентът Adidas постига отлични резултати в това отношение, особено с ретро маратонките Samba и Gazelle. Холд помогна за пускането на тези обувки на пазара, докато работеше в Adidas в началото на това десетилетие.


Ето го мъжът, който се вряза в автобус с колата си
Ани от Варна може да получи нов дом още следващата седмица
Асен Василев отправи остри критики към Радев и ГЕРБ
В няколко насалени места около Варна водата е негодна за пиене
Биткойн машината на Майкъл Сейлър започва да скърца
Технологичен срив и спад на биткойн разтърсиха трейдърите преди IPO-то на SpaceX
Хаосът с визите H-1B подкрепя стартъпите в Индия, част 2
Нови атаки, стари спорове: войната с Иран наближава 100 дни
Хаосът с визите H-1B подкрепя стартъпите в Индия, част 1
Девет популярни автомобила продавани на загуба
За какво служи ремъкът със сърце, висящ на колата?
Новите батерии на CATL правят революция с пробег до 1600 км
Как Daihatsu направи най-странния и най-забавен хот-хеч на планетата
Eлектромобилите се забавят, но няма връщане назад
Любо Пенев поема Локо Сф следващата седмица
Костадин Костадинов: Във Варна има групировка въоръжени украинци
Ваня Стефанова: Прокуратурата не трябва да бъде "бухалка", нито "чадър"
Откриха половин килограм канабис в тайник до детска градина във Враца
Паметниците на Червената армия извън Русия падат, в Берлин започна дебат