Войната на Русия в Украйна, която следващата седмица ще навърши 1000 дни, трябва да приключи през 2025 г., заяви украинският президент Володимир Зеленски в интервю, излъчено в събота.
„Ние трябва да направим всичко, така че догодина тази война да приключи с дипломатически средства. Това е много важно“, изтъква Зеленски пред радио „Суспільне“, цитирано от Bloomberg.
Държавният глава на Украйна каза, че очаква новата президентска администрация в САЩ, водена от Доналд Тръмп, да помогне за бързото приключване на войната, без да влиза в детайли.
Тръмп, който встъпва в длъжност през януари, каза, че ще търси бързо споразумение между Киев и Москва за прекратяване на войната, но не посочи никакви условия, включително какво ще се случи например с украинската територия, окупирана от силите на Кремъл от 2022 г.
„Това е техният подход, тяхното обещание към тяхното общество“, посочва Зеленски. „Той (Тръмп) е на страната на подкрепящите Украйна, той оценява нашата сила, почтеност и смелост“.
Украинският външен министър заяви миналата седмица, че са в ход предварителни усилия за организиране на среща между Зеленски и Тръмп.
В събота Зеленски каза, че очаква с нетърпение срещата след встъпването в длъжност на Тръмп през януари.
Киев обаче няма да влезе в преговори от слаба позиция, подчерта Зеленски, добавяйки, че Украйна не трябва да бъде „оставена сама с Руската федерация“, за да намери решение на конфликта.
„За нас победата означава силна Украйна. Друг е въпросът дали в дипломацията или на бойното поле. Но вече доказахме, че реториката „седни и слушай“ не работи при нас“, посочва Зеленски.
Отделно в събота японският външен министър Такеши Ивая посети Киев за среща с украинския си колега Андрий Сибиха, като каза, че двете страни ще проведат диалог относно политиката за сигурност в бъдеще.
Ивая също осъди неотдавнашното разполагане на севернокорейски войници на фронта срещу Украйна, за да подсилят войските на Кремъл. Японският дипломат заяви, че това ще има „изключително значим“ ефект върху сигурността в Източна Азия.
В съботното радиоинтервю Зеленски повтори оценката си, че руският президент Владимир Путин е заинтересован от дълги преговори, за да наруши изолацията си, без намерението да се постигне сделка извън пълната капитулация на Украйна.


Крадци атакуват по обед жилищата, докато собствениците им са на работа
Спират разходките с кораби и регата в Балчик заради съмнения за дронове
Каква е посоката на кабинета „Радев“?
По-малко обяви за работа спрямо миналата година отчита българският пазар на труда
„Форин Полиси“: Има само четири велики сили
До 45 млн. души са застрашени от глад, ако войната в Залива не приключи до месец
Протест срещу корупция и курорт за $4.6 млрд. на Къшнър клатят властта в Албания
Стрийтинг: Изборите в Лейбъристката партия няма да са коронация
Глобалните цени на храните остават близо до тригодишен връх въпреки месечния спад
Над 3700 сделки и милиони в акции: къде инвестира Доналд Тръмп през 2026 г.
Eлектромобилите се забавят, но няма връщане назад
Cybertuck стана спасителен автомобил в... Казахстан
Светотатство - Porsche 911 се превръща в комби!
Peugeot E-208 ще получи китайски електромотор
Аквамен направи най-лудото Bentley в историята
Европа складира достатъчно газ, за да избегне нова енергийна криза
Почина британският актьор Антъни Хед
Второ попълнение: Левски подписа с Давид Кусо до 2029 г.
Защо Русия се опитва да повлияе на изборите в Армения?


преди 1 година До: поссерко: Пусни пък ти едно нережисирано с опашка за нещо в Русия - ти си избери за какво. Може и за европейски визи. Ако нямаше онлайн пазаруване в Русия, сигурно можеха да се видят и снимат опашки само за резервации за Коледни ваканции и самолетни билети за Турция, Малайзия и Индонезия и то още през лятото, защото вече всичко е изкупено отдавна. Колежката ти по трролене и падруга по многопрофилност сашка файрума не пожела да ми покаже опашките за масло - оптай ти, кукушка. Пропой. ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: тиквеника007 Специално за владивосток! Докога ще ни пускаш режисирани клипчета, с професионални актьори, професионално осветление, сценарии, с мерена дикция, специално подготвени сцени? Само кадрирането като видиш и ти става ясно, че е платена пропаганда. Ти можеш да ядеш доматите с колците, ама що мислиш че другите също така ги ядат? И кво ни грее кво правят богаташчетата в машква и питер? Квото и в другите метрополии по света ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: ФайрумТръц: На изток, на изток - колко по на изток? Владивосток достатъчно на изток ли е? Ето там пък какъв глад и опашки за масло се вият - една английскоговоряща девойка бая си погладува в руския Изток: https://youtube.com/watch?v=NigPRpk0V-k Мога и до Магадан да те разходя - и там глад и опашки. Сега ти покажи опашките за разни работи, мизерията и блатата в руските градове, ама на живо, а не снимки от украинските фабрики за ттроллове, плод на FR (Fictional Reality). Deal? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: ФайрумТръц: Що, в Москва масло не ядат ли? Аз зад дисплея в дупката, а ти пред Партийния дом из пред портрета на евроатлантика Пеевски ли ми опонираш тук? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: cido: Е като няма да стане, защо трролиш? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: ФайрумТръц: И за Европа си права - ето подобни кадри от Манчестър - не Европа, а Европище! Веднага се вижда колко е по-високо от блатото Москва. И опашки за масло няма: https://m.youtube.com/watch?v=Sw6phrqb40A отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Западняците предадоха украинците: ужким помощ без край, ужким вие сте от нашите ....Обаче всички се подгънаха на Путин...Как ства това не знам, но е гадно.Така че уважаеми българи, не вярвайте на чл. 5 от договора за НАТО. България трябва да се въоръжава яко, за да противостои на руските ***....Но няма да стане.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: ФайрумТръц: Права си - извадих си каквото от където там и намерих не снимки, а живо видео на огромни опашки - за масло, за хляб, за дизел - за всичко, за което пишете от тодини тук с другите ташки и бомбашки. От преди 4 месеца са, сега трябва да са 4 пъти по-големи. На тези руснаци още от малки животът им минава по опашки. Ето, да си имаш и ти да показваш, да не те подозират в празноглаво трроллене: https://youtube.com/watch?v=I6AJUiSZQH4 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: ФайрумТ: Анджък де, това имах предвид под *гърча на тукашните наташки* - интензивното писане една връз друга на такива като твоята и на тази под теб задъхани измишльотини. Фактите са, че държавата 404 утече в ккеннефа и интригата е, кога чичко Сам ще пусне водата. Европа за сега се държи с нокти за тоалетната дъска. Опашките за масло още никой не ги е показал, но клипове с опашките пред нощните клубове, парадът на свръхскъпи МПС-та из руските градове и изобилието в магазинит бъкат в нета. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: Tikva007, *** то вече става много забавно - лихви по 40%, опашки за масло, щъкат корейчета на руска територия, моли се на ким за още снаряди, бонусчетата на входа високи, а на изхода няма никой. А щом говориш, че амерканците имали "досадни разходи" наистина си Ti kva. Оръжеен бизнес, плъх. В момента си изчистват оръжията от 90-те. А пък на жужето Мосфилм помага с реквизит - танкове. Втората армия в света завладява паланки с бъгита и АТВ-та. Пазят танковете за парада на ч. площад. отговор Сигнализирай за неуместен коментар