IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Грийнспан: Разходите за сметка на дефицита са схема за конфискуване на богатство

Златото стои на пътя на този коварен процес и затова беше премахнат неговият стандарт, пише икономистът през далечната 1966 г.

15:14 | 05.04.15 г. 42
Автор - снимка
Създател
Грийнспан: Разходите за сметка на дефицита са схема за конфискуване на богатство

Съпротивата срещу златния стандарт в каквато и да е форма, идваща от растящия брой поддръжници на концепцията за социална държава, обаче беше предизвикана от едно много по-проницателно проникновение – осъзнаването, че златният стандарт е несъвместим с хроничното харчене за сметка на държавни дефицит (отличителният знак на социалната държава).

Като махнем академичния жаргон, социалната държава не е нищо повече от механизъм, чрез който правителството конфискува богатството на продуктивните членове на обществото, за да поддържа широк набор от социални системи. Конфискуването се извършва най-вече чрез данъчно облагане. Привържениците на държавното планиране и контрол в социалната държава обаче бързо си дадоха сметка, че ако искат да задържат политическата власт, облагането трябва да има своите граници и те трябва да прибегнат до програми за мащабни разходи за сметка на държавния дефицит, т.е те трябва да вземат назаем пари чрез емисии на държавни облигации, за да могат да финансират мащабни социални разходи.

В условията на златен стандарт количеството кредит, което една икономика може да поддържа, се определя от материалните активи на икономиката, тъй като всеки кредитен инструмент в крайна сметка представлява право върху материален актив. Държавните облигации обаче не са обезпечени с материално имущество, а само с обещанието на правителството да се изплати чрез бъдещи данъчни постъпления. Освен това те не могат да бъдат вкарани лесно във финансовите пазари.

Голямо количество новоемитирани държавни облигации може да бъде продадено едиствено при прогресивно нарастващи лихвени равнища. Следователно разходите за сметка на държавния дефицит са строго ограничени в условията на златен стандарт. Изоставянето на системата на златния стандат позволи на привържениците на държавното планиране и контрол в социалната държава да използват банковата система като средство за неограничено разширяване на кредитирането. Те създадоха хартиени запаси под формата на държавни облигации, които чрез сложна комбинация от стъпки банките приемат вместо материални активи и ги третират като реални вложения, т.е. като еквивалент на златните вложения от едно време.

Собственикът на държавна облигация или на банков депозит, създаден от хартиени резерви, си мисли, че има законно право върху реален актив. Истината обаче е, че сега има повече дължими вземания, отколкото реални активи. Законът на търсенето и предлагането не може да бъде заобиколен. Докато предлагането на пари (дълг) расте в пряко отношение с предлагането на материални активи в икономиката, цените трябва рано или късно да се повишат. Следователно печалбите, спестени от продуктивните членове на обществото, губят своята стойност в стоково изражение. Когато балансът на икономиката най-накрая бива уравновесен, човек открива, че неговата загубена стойност представлява благата, придобити от държавата за социални или други цели чрез приходите от продажбите на държавни облигации, финансирани чрез разширяването на кредитирането от страна на банките.

Без наличието на златен стандарт няма начин спестяванията да бъдат предпазени от конфискуване чрез инфлация. Не съществува сигурно средство за съхранение на стойност. Ако имаше, държавата щеше да направи притежанието му незаконно. Ако всички решат да обърнат банковите си вложения в сребро или мед, или която и да е друга стока и след това откажат да приемат чекове като начин на заплащане за стоки, банковите депозите ще изгубят покупателната си способност, а създаденият от държавата банков кредит ще има нулева стойност като право върху стоки. Финансовата политика на социалната държава изисква да не съществува начин, по който собствениците на имущество да могат да се защитят.

Това е мръсната тайна зад тирадите на привържениците на държавното планиране и контрол в социалната държава срещу златото. Разходите за сметка на държавния дефицит са просто схема за конфискуване на богатство, а златото стои на пътя на този коварен процес. То стои като гарант за правото на собственост. Ако човек проумее това, за него няма да представлява проблем да разбере и враждебността на привържениците на държавното планиране и контрол към златото.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:55 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 2 rate down comment 0
data
преди 9 години
п.п. та прави впечатление че
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 26 rate down comment 2
data
преди 9 години
Готина статия , *** дядото нещо не се придържаше към принципите и повреме на своите мандати във ФЕД . Та леко лицемерно ми изглежда написаното от човека който носи основна вина за раздуването на имотния балон
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 13 rate down comment 4
dsx500
преди 9 години
Като от тук произлиза голямата несправедливост на хартията, в момента да работиш и спестяваш е губеща стратегия, ако придаваш стойност не можеш да очакваш в бъдеще обществото да ти я върне в същият размер, просто хартията ще се разменя за по-малко. Системата е против тези които дават. Текущата система облагодетелства тези които взимат без да дават, защото длъжниците ще върнат по-малко стойност отколкото са получили при харченето на кредита. (големите риби, не обикновеният човек взел перална на кредит).Нещата са точно на обратно на здравия разум и е време да се върнем към някои фундаментални принципи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 12 rate down comment 7
dsx500
преди 9 години
Ама че глупости, хората които "складират" пари (стойност) всъщност създават дефлация като намаляват парите в обръщение и така всички са по-богати, това работи при златото, не при сегашната ситуация с хартията :D :DТози които и изкарал пари е извършил някаква услуга или е произвел продукт, той е допринесъл стойност, ако не изхарчи парите той не взима тази стойност обратно, следователно обществото е облагодетелствано, а не той, защото само използването на парите е стойностно за техният притежател. Хайде размърдайте мозъците и може да излезем от хартиеният транс :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 11 rate down comment 5
citizen_bg
преди 9 години
Направо ме замисли има ли олигарси, влияят ли на икономиката и политиката или са някаква фикция щом парите им ги управляват банките.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 13 rate down comment 8
citizen_bg
преди 9 години
Императоров :), навремето проскрипциите в Рим са имали една основна цел. :))Не съм комунист, но всяка нерегулирана система накрая гърми барабар с тарикатите. Започнах да разбирам това което казват евреите за гоите и защо трябва да се управляват. Дори и животните не се водят неограничено от инстинктите си. Имаш една любима тема за ***. ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 6
supertrader
преди 9 години
Глупости, парите не се концентрират в лични сметки а в банки , държави и инвестиции в прегряти икономики.Просто *** не трябва да бъдат допускани до свободна търговия, те не я обичат но мого обичат техните стоки да се купуват от всички а те да не купуват и да трупат пари. Проблема е афинитета на обявилите се за комунисти към парата.Запада просто трябва да си обезцени парите, ръст на цената на петрола при спадащо потребление ни устройваше много и е голяма грешка че не го направиха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 23 rate down comment 5
pecan
преди 9 години
изключително стойностна статия . За съжаление той не успя да издържи на натиска на привържениците на държавното планиране . Жалко че в форума има всякакви .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 18 rate down comment 30
citizen_bg
преди 9 години
Като се излезе от двете аксиоми, че: - Печалбата е резултат на измама или самоизмама поради субективна оценка за стойност и е винаги разликата в плюс от реалната стойност базирана на разходите и че,- Лихвата е кражба. Чичката може да плаче колкото си иска. Както е казано вземането от крадец и измамник не е кражба е възстановяване на справедливост. Освен това наливането на пари в икономиката е наложително поради това, че трупането на богатство е изкарване на пари от икономиката и стокооборота, а това трябва да се санкционира поради това, че както и чичката признава парите са посредник в пазарните отношения и основна цел за появата им е била да са универсален изразител на стойност и да обслужват търговията/икономиката. Икономически кризи е имало и по време на златния стандарт и металните пари, както е имало е и фалити на банки поради лакомията и измамите на банкери. Причината и тогава и после винаги е била една и съща алчност и концентарция на парите в ръцете на единици и блокиране на търговията и икономиката.Изводът е ясен контрол и ограничаване на личното богатство (също както трябва да бъде ограничавана и контролирана и политическата власт) и държавна конфискация(нулиране на сметката на всеки) след смъртта му. Трупането на богатство трябва да е само в резултат на личен труд(или дори тарикатлък, кражба и т.н.), но то да не се наследява, като всеки трябва да има възможност за равен старт според личните си качества. Докато това не стане само ще си чешем езиците в търсенето на причините за икономическите и социалните кризи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 46 rate down comment 9
michaelis
преди 9 години
Иииибаси за 3г. в тая страница за 2 път имат попадение тея инвестора, не мога да повярвам, поздравления !! И толкова ли е трудно да пускате такива статии? Ако в страницата преобладаваха тея сттатиии и да включите и още няколко езика на страницата ехеее щяхте да сте бая напред с материала, но не ви пречи и сега да го правите :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още