IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Марк Фабер: Експериментът на централните банкери ще свърши зле

Развиващите се пазари бележат спад и мечият пазар е вече в зряла фаза, твърди инвеститорът пред Bloomberg TV Bulgaria

10:52 | 01.02.16 г. 17
<p>
	Марк Фабер. <em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Марк Фабер. Снимка: архив Ройтерс

Г-н Фабер, ще Ви помолим да споделите някои от вашите ценни съвети. Кои са най-добрите сектори за инвестиране през следващото десетилетие? И къде?

Споменах по-рано за тази слабост на развиващите се пазари, които печелеха през 2011. Така че, ако ме питате, а и след като вие саркастично споменахте за моята прогноза за спад от 40 процента при акциите, мога да Ви кажа, че това се случва на развиващите се пазари вече.

Може би и вие ще ми кажете как се представя от своя страна българският пазар в доларово изражение. Ще ми бъде интересно да чуя и Вашия коментар по тази тема. Във всеки случай, развиващите се пазари бележат спад и мечият пазар е вече в зряла фаза. Аз мисля, че където и да намерят дъното си, а според мен това няма да се случи скоро, те може скоро и да отскочат, макар и според мен пазарите да не са в състояние да преживеят съществено поскъпване. Така че си мисля, че когато това се случи, след 2 – 3 години, развиващите се пазари ще се представят осезаемо по-добре от американския. Това са активи, които аз ще търся.

На второ място, точно сега, а и вече от близо три години, инвеститорите са доста песимистично настроени към американските държавни ценни книжа. И аз считам, че притежаването на 10-годишни американски държавни ценни книжа, които ти носят доходност от 2 процента, не е особено привлекателно. Но вие разбирате, че в сегашната обстановка, както споменахте и вие по-рано, е възможно въвеждането на негативна номинална доходност. Негативните лихвени проценти означават експроприация, това трябва да бъде много добре разбрано.
Демокрацията дава власт на централните банки да отчуждават собственост на честните хора, които имат спестявания. Ще бъде много интересен експеримент, когато въведат това.

Но в тази среда си мисля, че 10-годишни облигации, с доходност от 2 процента, няма да бъдат толкова зле.

Добре, г-н Фабер, да предположим, че аз притежавам определено количество златни монети, или кеш, или някакъв друг вид активи. Идва не лекият въпрос, кое е най-доброто място да съхранявам тези свои активи?

Еми, аз не бих ги съхранявал в Америка. И във васалът на Америка, Великобритания. И Европейската централна банка най-вероятно също би ги изпратила в САЩ. Така че си мисля, че най-доброто място е може би някъде в Азия, в Хонг Конг, или Сингапур, може би Дубай, може би дори и в България. Разбирате ли. Навсякъде, но не и в САЩ. Това е каквото аз бих направил. Впрочем, ако си говорим за сектори, както знаете, златото е слабо от септември 2011. И слаб заради златото беше също и секторът на компаниите, добиващи злато. А ако говорим за подтиснати сектори, които имат значителен потенциал за растеж, не просто 10-20 процента, а които могат лесно да удвоят, защо не да утроят цената си, аз бих се обърнал към добива на злато.

Г-н Фабер, какво би било адекватното поведение на инвеститорите към риска в тези турбулентни времена. Да заемат отбранителна позиция, изчаквайки бурята да отмине, или да бъдат агресивни, опитвайки се да хванат дъното?

Зависи от паричните Ви потоци, разбирате ли. Ако имате голям приток на пари, с други думи много висок доход, можете да си кажете, че ще инвестирате някаква сума пари на пазара всеки месец. Но ако не сте сигурни, че паричният ви поток винаги ще идва, може да се окаже, че притежавате дялове, които продължават да поевтиняват дори повече отколкото аз очаквам. Както казах, аз очаквам да изтрият около 40 процента от върховете си и това би било малък спад. Минал съм през периоди, в които пазарите са се сривали с 90 на сто.

Така че ние не знаем с точност къде може да е дъното, и в тази среда, както казах, аз бих инвестирал част в акции, част в държавни ценни книжа, и бих закупил и физическо злато и недвижима собственост. Според мен всяка инвестиция би довела до загуба на пари, защото имахме огромно раздуване на цените на активите, което започна в началото на 80-те, по-точно през септември 1981 за държавните облигации. При акциите раздуването на цените започна през август 1982 година, когато Dow Jones беше за кратко под 800 пункта. Всичко от тогава е поскъпнало. Картини, стари коли........

И аз си мисля, че този колосален скок на цените на активите ще свърши. В някои случаи, като при суровините вече е стигнал края си. При други активи като скъпите вина, цените също отидоха надолу. Пазарът на луксозни имоти също отслабна.

Г-н Фабер, вие винаги казвате на хората, че сте голям оптимист. Какво означава това от устата на Д-р Дуум (разорение, гибел). Прозвището, с което сте известен.

Вярвам, че пред хората, които работят здраво, винаги се отварят възможности да успеят в живота. Дори и да сте били родени през 20-те и е трябвало да изживеете годините на Голямата депресия и в последствие Втората световна война. Поглеждам към моя дядо. Той е построил хотели в планините, развил е зимния спорт в Швейцария през 1910 година. След което е бил принуден да изживее първата световна война, Голямата депресия и Втората световна война и, разбира се, възстановяването през 50-те и 60-те, но това време в никакъв случай не е било толкова впечатляващо, особено периодът непосредствено след войната. Така че ако подредите правилно нещата в своя живот, вие можете да живеете добре и без да мислите толкова много за парите. А в живота има още толкова много други неща освен парите. Така че е напълно възможно да бъдете оптимист в живота, без непременно да бъдете оптимистично настроен за движението на акциите.

Г-н Фабер, ако се случи лошият сценарий, имайки предвид какво казахте за глобалната финансова система, за объркванията при цените на активите и т.н. на кое място бихте предпочел да отидете в случай на глобален финансов катаклизъм. Чисто географски. Азия, Аржентина? Уцелвам ли?

Както знаете, аз живея в северната част на Тайланд. И едно предимство, което Северен Тайланд, а цялата страна притежава, е изобилието от храна. В Тайланд никой никога няма да остане гладен. Има толкова много храна. Така че това е предимство.

Но очевидно, ако има сътресения и например, ако утре злата сила, САЩ, спре интернет и нямаш достъп повече до него, и не можеш да използваш кредитната си карта и т.н., то трябва да си се подготвил. Аз имам достатъчно запаси в Чианг Май да живея поне пет години.

Разбирате ли, добре е да имаш злато в Сингапур, в Швейцария или където и да е било, или пък акции, но ако не е възможно да пренесеш златото си до мястото, в което се намираш, то няма да ти помогне много. От друга страна е хубаво да имаш пари, но ако няма храна там, където живееш, тогава те не са ти много полезни. Освен това трябва да имаш възможност да избягаш от големите градове. Затова си мисля, че да притежаваш някаква собственост в провинцията, същото важи и за България, е нещо доста сигурно.

Благодаря Ви за този съвет. И може би един последен въпрос. Дори не толкова въпрос, а молба да споделите с нас книгите и имената на други инвеститори, ваши колеги, които цените и бихте препоръчали на нашите зрители, като надежден източник на информация за света на инвестициите.

На моя сайт имам библиография, и там са изредени някои книги, които мисля, че са добри. Работата е, че, както при инвеститорите едни книги са хубави за дадено нещо, а други за друго. Но ако кажем, че търсите въведение в това какво движи пазарите, какво означава бичият пазар, как се образуват балоните и как се пукат, мисля си, че “Manias, Panics and Crashes” на Киндълбергер е много добро четиво. Ако искате да добиете широк поглед върху това какво в действителност се случва в периоди на увеличаване на паричното предлагане, тогава си мисля, че „Economics of inflation” на Брациано-Турони е много добра.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:12 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 23 rate down comment 2
Mavi Goz
преди 8 години
Хахаха... Алоууу, тъ^паците от комисията за чистота на езика в *** - "п р и м а т" не е *** дума, а научен термин! Хахахаха... Верно станахме много по тая земя...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 40 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 8 години
"Това обаче, което всички знаем е, че финансовата система е несъразмерно голяма в сравнение с реалната икономика, която генерира паричните потоци в света. И казвайки това, според мен, финансовият сектор ще трябва да бъде намален по един или друг начин."Това е есенцията и това е, което предстои. Много кърлежи ще трябва да се научат да работят нещо с ръце... включително и измежду тукашните капиталета... хахаха...!!! И най вероятно, този процес ще бъде съпроводен и с неизбежното намаляване на популацията от абсолютно ненужни ***, които живеят единствено за правото си черво... хихи...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още