Неправилният (катастрофален) подход на президента на САЩ Доналд Тръмп спрямо коронавируса вероятно е основната причина, довела до разминаването му с втори мандат. И все пак е изненадващо, че Тръмп спечели повече гласове от който и да е действащ президент в американската история, въпреки че не подходи особено отговорно срещу здравна криза и последвалия икономически крах, пише New York Times.
Защо маржът на новоизбрания президент Джо Байдън е толкова невзрачен в щатите, които в крайна сметка му поднесоха победата? И защо Тръмп получи силна подкрепа в онези щати, които бяха и все още са едни от най-силно засегнатите от пандемията?
Демократите, които се борят да осмислят всичко това, са приклещени в поредния кръг на взаимни обвинения: Те бяха или твърде прогресивни за несигурните избиратели с амбициозните си политики, като борбата с климатичните промени, или недостатъчно прогресивни, за да вдъхновят избирателите да ги подкрепят.
Съществуват три основни фактора, отговорни за станалото - логиката на политическата поляризация; мощта на американската икономика преди появата на пандемията; и успехът на стратегията на Тръмп да рестартира всичко въпреки растящия брой на заразените с коронавирус.
Тази шокираща стратегия се окача, че работи в полза на републиканците, дори и да не е била полезна за самия президент.
Как може Доналд Тръмп, който е отговорен за един от най-големите управленски провали в американската история, да спечели такава солидна подкрепа на последните президентски избори?
Тръмп притежава способността да използва враждебността, създадена от партийната поляризация и да пренасочи вниманието на своите привърженици от източниците на достоверна информация към откровени лъжи. Този път не му достигна шанс, но това показва, че поляризацията не е разрушила напълно способността на американската демокрация да се самокоригира.
Въпреки това желанието на Тръмп да вдигне икономиката на крака чрез намаляване на данъците, натрупване на огромни дефицити и дългове и натиска върху Фед относно лихвите успя да му спечели одобрението на милиони американци.
Но отговора на президента срещу коронавируса хвърли икономиката в дълбока бездна. И тук става интересно, особено за демократите.
Тръмп абдикира от отговорност, прехвърляйки тежестта върху щатите, повеждайки словесна война с губернаторите и кметовете – особено с демократичните такива, които отказват да рискуват живота на своите граждани, като позволят повторното отваряне на икономиката.
Тръмп успя да убеди своите привърженици да излязат навън, като превърна отказа да носи маска в символ на свободата и освобождаването от деспотизма на здравните експерти. Той определи ограниченията за бизнеса, училищата и социалните събития като заговор, целящ неговата загуба на президентските избори.
Демократите трябваше да представят конкурентна стратегия за противодействие срещу нападките от страна на републиканците. В крайна сметка бизнесът и безработните не получиха никакъв конкретен план. Демократите дори не успяха да изтъкнат провалите и грешките на администрацията на Тръмп и републиканците по отношение на здравната криза.
Вместо това те стартираха поредица от оплаквания срещу небрежността и липсата на компетентност на Тръмп, които задълбочиха икономическите проблеми на Америка. Посочването на виновника не помогна на безработните да започнат отново работа, нито на бизнеса да се върне към рентабилност.
Непростимо е републиканците да заблуждават хората да се върнат на работа, рискувайки живота си в името на парите и просперитета. И все пак тяхната кампания на дезинформация убеди милиони американци, че рискът в случая е минимален и че демократичните щати държат затворени своите училища, а работниците там стоят в домовете си, без пари и гладни.
Тръмп загуби изборите основно заради онези хора, които не се поддадоха на провокациите. Хората, които работеха от домовете си, а децата им учеха чрез таблети и лаптопи.
Именно заради задълбочаващата поляризация всяка значима идея в САЩ ще продължи да бъде ожесточено оспорвана, а грубите провали и грешки ще остават ненаказани.
преди 4 години иначе статията е доста зле... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години причината е комплексна и този феномен не се наблюдава само там... заразата е теъгнала по целия сват... нека да видиме как ще тръгне байдън... моето предположение е че ще бъде още от старото и това ще доведе на власт някой още по голям клоун от китеника след 4 год... но да видим. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ясен въпрос с ясен отговор - защото на света има много ***. Ако не вярвате - вижте в коментарите по-долу. Например имбецилатора. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години : )))))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години "... пълен крах за оранжадата , тотално дегазиране ... утече ... "Тролов , ти май не следиш кво става в америка ... : ))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години ъхъ ... и на похода към Вашингтон на плакатите им пишеше "Републиканската партия - президент "... да земеш да се гръмнеш с метлата ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години да федералния съд го отхвърля, прайлно и по тоя начин кат не мое се реши на федерално ниво, отиаме на щатско такова ей таю в статията пише, да видим новата шефка на върховния им съд кво ше каже нали Зелев ? .... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години са федералния съд отхвърля блокажа и ше видим кво ше кажат по натам ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години да вярно е, блокиран е валидирането на избораhttps://***.dailymail.co.uk/news/article-8994313/US-appeals-court-rejects-Trump-appeal-Pennsylvania-race.htmlимаше изслушване със свидетели и аз го гледах над 3ч. оня ден https://m.youtube.com/watch?v=ohe2dQbNJwM отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Тази статия е интересна с това, че демонстрира много ясно това, което самите американци наричата biased. Ето каква дефиниция се дава:"Prejudice in favor of or against one thing, person, or group compared with another, usually in a way considered to be unfair"Повечето, ако не и всичките публикации в медиите страдат от този недостатък, според мене. Разликата е само в степента на това "отместване". Не е недостатък само на американските медии. Това е всеобщ недостатък на днешното време, навсякъде по света. Така, че четейки такива статии, винаги трябва да си даваме сметка за това. Както се казва - да си имаме едно на ум. отговор Сигнализирай за неуместен коментар