IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Фискалният резерв на България се е стопил с около 7% за година

Към края на ноември 2018 г. средствата на фискалния резерв по депозити в БНБ са в размер на 10,62 млрд. лв.

19:14 | 03.01.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

За 11 месеца от януари до ноември 2018 г. във фискалния резерв на България са се натрупали 11,3 млрд. лв. Това става ясно от данни на Министерство на финансите (МФ), публикувани на сайта на институцията. Това е с около 100 млн. лв. повече, отколкото в началото на годината и с близо 500 млн. лв. повече от полугодието, когато парите в резерва бяха 10,83 млрд. лв.

Според месечния бюлетин на ведомството обаче това е с близо 7% по-малко спрямо година по-рано по същото време. Като причина за сериозният спад може да се посочи изплатените през май 2018 г. от Държавен фонд „Земеделие” над 441,2 млн. лв. директни плащания към селскостопанските производители за Кампания 2017 по Схемата за плащане за селскостопански практики, както и платените близо 170 млн. лв. по линията на безлихвена помощ за БДЖ, които следва да се възстановят от Брюксел. През годината са направени и други плащания по програми и фондове на ЕС, което е съпроводено от известно технологично време, след което ЕК ефективно възстановява направените разходи от националния бюджет. 

Към края на ноември 2018 г. средствата на фискалния резерв по депозити в БНБ са в размер на 10,62 млрд. лв., а 291 млн. лв. са вземания от фондовете на Европейския съюз за сертифицирани разходи, аванси и други. За последното тримесечие на 2018 г. все още липсва пълна разбивка.

От отчета към края на септември пък става ясно, че средствата на фискалния резерв по депозити в банките са 0,40 млрд. лв. В централната банка са открити депозитни сметки на Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система в размер (Сребърен фонд) на 2,90 млрд. лв. със срок от една година, левови депозитни сметки на централния бюджет в размер на 2,2 млрд. лв. и валутни депозитни сметки на централния бюджет - 3,13 млрд. лв., със срок от една година. В банките са открити депозитни сметки на Националния фонд от средствата по предприсъединителните инструменти, вкл. и от националното съфинансиране в размер на 0,02 млрд. лв

Размерът на фискалния резерв за даден период се влияе от текущото бюджетно салдо по държавния бюджет и другите съставни бюджети по консолидираната фискална програма, без общините (излишък или дефицит), текущите постъпления и погашенията по външни и вътрешни заеми, нетния размер на емисиите и погашенията ДЦК, нетния размер на финансови операции по прилагане на ОСП и ОРП на ЕС  (директни плащания, пазарни мерки, средства от ЕЗФРСР прехвърлени към директните плащания и др.), постъпленията от приватизация, както и други касови операции по придобиване и реализиране на финансови активи за съответния период.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:33 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още