Wall Street въздъхна с облекчение, след като китайският президент заяви, че ще работи за „отваряне“ на икономиката на страната, разсейвайки страховете за търговска война, съобщи CNBC.
Dow Jones затвори с ръст от 428,90 пункта, като Boeing бе най-добре представилата се компания в индекса. S&P 500 прибави 1,8% към стойността си,, като енергийният сектор се представи изключително силно.
Технологичният Nasdaq се повиши с 2% до 7 094,3 пункта.
Акциите на Boeing и Caterpillar поскъпнаха с повече от 3%, след като опасенията за търговска война бяха успокоени.
Говорейки по време на форум в Китай, Дзинпин заяви, че азиатският гигант ще предприеме мерки за рязко разширяване на достъпа до пазара на чуждестранни инвеститори, увеличаване на лимитите за чуждестранна собственост в автомобилния сектор на страната и по-голяма защита на интелектуалната собственост на международните фирми.
По думите му Китай ще отвори още повече пазарите си, особено в сферите на финансите и застраховането, и ще премахне ограниченията пред инвестициите.
„Ако погледнете речта на китайския президент Си Дзинпин, ще видите склонност към отстъпчивост и желание за избягване на конфронтации“, коментира Арт Хоган, главен пазарен стратег в Riley FBR. Според него именно това е, което иска пазарът, но проблемът е, че реформите в Китай се случват бавно.
Акциите на американските производители на автомобили скочиха след новините. Тези на Ford Motor прибавиха към цената си 1,8%, докато General Motors и Tesla поскъпнаха съответно с 3,3% и 5,2%. Книжата на Fiat Chrysler също се покачиха - с 2%.
Цените на петрола се повишиха с повече от 3% до над 65 долара за барел, което подкрепи акциите на петролните компании.
В същото време акциите на Facebook поскъпнаха с повече от 4%, докато главният изпълнителен директор Марк Зукърбърг говори пред Конгреса, след като стана ясно, че Cambridge Analytica е имала достъп до личните данни на милиони потребители без тяхното съгласие.


Зрелищна катастрофа във Варна
Испания отново е първа по плажове със „Син флаг“
Един от мъжете, включил се в издирването на Наталия и Асен: Търсим дронове и доброволци
147 години от създаването на МВР
Григор Димитров бележи победи на "Уимбълдън"
Страховете от пренасищане на петролния пазар се възраждат
Вашингтонският монумент разказва 250г история
Унгария внася конституционен законопроект за отстраняване на президента
Жадната за енергия Азия вече извлича поуки от кризата в Иран
Lindt се насочва към най-слабото си тримесечие от 17 години
Британец си купи къща за 58 000 евро, колите в нея са за над 1 милион
Как Bora преобърна историята на Maserati
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Дупница обяви тридневен траур след трагедията в р. Струма
РСМ след Мицкоски: По-далеч от ЕС, по-близо до Орбан
Отмениха присъдата на пияния шофьор, обвинен за смъртта на Йордан Бозуков
Мъж е с прерязана ръка след трудова злополука в Разградско
Хотелиери и ресторантьори в Созопол: Сезонът започна повече от успешно
преди 8 години да се готви за истинската война отговор Сигнализирай за неуместен коментар