IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Иван Станков: Раздробяването на земеделието е най-голямата грешка на прехода

Възстановяването в земята в реални граници и ликвидирането на окрупнените фирми са с основна заслуга за проблемите в сектора, смятат министърът

10:41 | 05.04.13 г. 79
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Проф. Иван Станков. Снимка: БТА</em></p>

Проф. Иван Станков. Снимка: БТА

Най-голямата грешка на прехода в земеделието е възстановяването на земята в реални граници, раздробяването ѝ, ликвидирането на окрупнените ферми, смята служебният министър проф. Иван Станков. Проблемите на българското земеделие са проблеми на времето, на дългия преходен период, че 23 години слизахме все надолу и надолу, казва в интервю за БТА министърът на земеделието и храните.

Публикуваме пълния текст на интервюто на професор Иван Станков.

- Твърдите, че сте заварили ведомството с огромни проблеми (при плодовете и зеленчуците, животновъдството, силно е намален броят на животните, тютюнопроизводството и т. н.). Министерството било залято от сигнали за нарушения, въобще пълен хаос. На кого да вярваме на Вас или на предшественика Ви, който твърдеше, че оставя аграрния отрасъл в добро състояние?

Когато говоря за проблемите на нашето земеделие, не говоря за това, че те са оставени от предшестващото управление, а че са проблеми на времето, на целия този дълъг преходен период. Затова аз съм съгласен с хората, които излизат и протестират, защото 23 години ние слизахме все надолу и надолу.

Специално в земеделието най-голямата грешка беше възстановяването на земята в реални граници, нейното раздробяване, ликвидирането на създадените окрупнени ферми с по 350-360 крави средно, с по над 2 000 овце. и т. н. Хората ни завиждаха за това.

Когато се наложи концепцията за свободния пазар - през 1990 - 1992 година, България не беше готова за това. Тази концепция нанесе сериозни поражения на българското земеделие. Преди всичко, защото производственият процес изобщо не беше готов за това. Като добавите и последвалата приватизация и ликвидация - всичко това доведе до големия спад на всички нива в българското земеделие.

Най-големите проблеми при животновъдството (овцевъдство, свиневъдство, говедовъдство и др.) и броя на животните дойдоха именно през този период - 1990 - 1994 година. След тази година започва едно задържане, всички правителства са се мъчили някак да крепят положението. Но кривата продължава да слиза надолу.

- И всичко това заради тази раздробеност на стопанствата и ликвидация, за която говорите ли е?

Не съвсем. След 1994 г. започнаха обратните процеси. Като приключи концепцията на свободния пазар, започнаха процесите на държавното регулиране. Тогава беше наложена политика държавата да започне да се намесва и да регулира някои от процесите. Вследствие се роди новата теза – за дребното и средно стопанство, което трябваше да направим.

За съжаление и тук нещата се изтърваха. При следващите правителства започна масово окрупняване, за да достигнем до няколко милиона декара в някои райони. Това са огромни арендни или собственически стопанства, големи ферми, а презумпцията беше точно за обратното - малки и средни такива, за да обхванат и дадат поминък на по-голяма част от хората.

- През последните дни имахте интензивни срещи с производители, областни дирекции, браншови съюзи, асоциации в цялата страна. Какво е посланието от тези срещи?

Все още не съм приключил с тези срещи и ще продължавам, при мен те са практика. Като преподавател и ректор на Тракийския университет в Стара Загора всяка събота посещавах различни стопанства и фермери. Вече бях в най-тежките райони и впечатленията ми досега са, че хората намират доста сериозни отклонения и имат сериозни препоръки.

Сред най-сериозните бих откроил този с използването на пасищата. Държавата е направила всичко необходимо, за да даде пасищата на тези, които отглеждат животни, докато общините са допуснали сериозни грешки. Те са раздали земя на хора, които нямат животни и в тези райони реакцията и на Асоциацията на животновъдите беше много силна.

Друг сериозен проблем е тютюнопроизводството, което не е включено като приоритет и не е защитено в Европейския съюз. В тази връзка мога да похваля правителството, което наследих, че е успяло да даде субсидии на тютюнопроизводителите, които бяха изцяло отписани от предишните управления.

Последна актуализация: 12:59 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

33
rate up comment 9 rate down comment 3
FearVsGreed
преди 11 години
Най-голямата грешка на прехода e, че остави "професори" от развития социализъм и плановата икономика да раздават акъл как се прави свободен пазар.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 12 rate down comment 1
rover
преди 11 години
Относно яденето на пластмаси - изобщо не си правете кривата сметка, че ако нещо е българско, то ще бъде вкусно и ароматно. И у нас плодове, зеленчуци и животни се гледат по технологии, привнесени от чужбина. Съответно - получава се безвкусния вкус. Ако искаш вкусно - ще си го гледаш сам. Ама това не става с блъскане по клавиатурата, а кОпане и ровене в кочини и курници.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 1 rate down comment 0
deBill
преди 11 години
е наистина някои хора живеят в друга реалност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 7 rate down comment 0
data
преди 11 години
да допълня - разграбиха ги председателите на същите тези ТКЗС-та
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 8 rate down comment 3
data
преди 11 години
Мави , заради това ли социализма в България след фалита през 60-те беше на преки дотации от СССР и нашият велик приятел Л.Брежнев ? Затова ли след като в териода 83-86-та Горбачов спря субсидиите "ефективния" социализъм по който тъгуваш цопна като зряла круша с доста шумен фалит по външния дълг ? Айде няма нужда !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 6 rate down comment 0
stanislavr
преди 11 години
Но нашите политици не можаха да се преборят за европейски размер на субсидиите и затова ще ядем вносни пластмаси. Още нещо интересно от Швейцария - там всеки може да получи информация за имотното състояние на всеки само срещу такса 3 франка /поне толкова беше/.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 3 rate down comment 4
rover
преди 11 години
Само дето нямахме Западна Гългария да ни налее няколко дестки милиарда марки, та да продължим смело напред.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 4 rate down comment 4
rover
преди 11 години
За теб и тези които не знаят - всеки член на ТКЗС получи дял съобразно вноската си. Къде по-почтено, къде - не. Повечето ТКЗС продължиха работа, преоблечени като доброволни сдружения - кооперации. Постепенно всичко се изпозатри, разграби и даже някои нищо не можаха да получат от дяловия си капитал. Така че, все едно бяха създадени тези акционерни дружества. И нищо не излезе. Защото нямаше кой да работи. Нямаше как насила да държат хората по селата. Стига сте ревали на чужди гробища. Ако някой има земя - да ходи да си я работи. А ако няма - да си гледа собствения бизнес, а не да налага данъци, да комасира и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 3 rate down comment 0
ANS9983
преди 11 години
Трябваше да се поучим от соц. страните с интелигентни управници - Германия и Чехия (+Словакия). В бившето ГДР т.н. LPG-та (ТКЗС-та) сега са крупни ферми с висока рентабилност и евтино месо, мляко и т.н. Бедния става все по-беден, а богатия (и с акъл) по-богат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 7 rate down comment 0
stanislavr
преди 11 години
В Швейцария една средна ферма е 20 крави на 200 декара. Годишно фермата изкарва 130-150 хил.франка и ако е био - получава още 100 хиляди субсидии. Фермер на 50 години може да изтегли кредит за 50 години. Когато реши да се пенсионира продава фермата на едно от децата си - това, което може да я управлява и с парите си осигурява старините. Детето поема фермата с всички задължения, може да продаде само цялата ферма /не се допуска раздробяване/ и след продажбата дели парите с останалите наследници. Просто и ефективно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още