IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кризата с медицинските кадри у нас добива все по-застрашаващи размери

Годишно по 500 медици напускат страната, търсейки не само по-висока заплата, но и възможност за реализация

20:10 | 21.04.14 г. 59
Кризата с медицинските кадри у нас добива все по-застрашаващи размери

Кризата с лекарите у нас добива застрашителни размери - годишно страната напускат по около 500 медици. Така, в цели области липсват някои от най-важните специалисти, съобщи bTV. Без реформа до 10 години ситуацията с липсата на специалисти ще стане драматична, защото дотогава половината от лекари ще бъдат в пенсия. Повечето млади специалисти пък ще са заминали на работа в чужбина, сочат данни на съсловните организации.

В момента под критичния минимум е броят на патоанатомите, съдебните лекари, анестезиолозите, педиатрите, микробиолозите и хирурзите, сочи анализ на Българската стопанска камара (БСК). Най-засегнати са областите Габрово, Смолян, Монтана, Враца, Кюстендил.

В област Смолян, например, при население от над 120 хил. души има 5 болници и само трима ендокринолози, двама пулмолози и един неонатолог.

Липсата на специалисти се усеща дори и в големите болници и това налага компромиси със стандартите за лечение. „Понякога пренебрегваме стандартите, правилата, че трябва да има на един болен в операционна зала, един анестезиолог. Ние работим понякога на две зали”, признава проф. Николай Петров, който е председател на дружеството на анестезиолозите.

В интензивните отделения денонощно трябва да има специалист по анестезиология, но на много места стандартът е покрит само на документи.

Годишно България се разделя с 500 медици, които отиват да работят в чужбина. Една от причините е заплащането, но младите лекари търсят в чужбина и своята възможност за реализация. 

Като мярка за задържането на младите медици в страната, от Министерството на здравеопазването са подготвили промени в наредбата за специализации, които трябва да облекчат достъпа на лекарите до обучение и развитие в кариерата.

Припомняме, че проблемът със специализациите на младите лекари беше признат още от предишното правителство, през април 2012 година. Тогава министърът на здравеопазването Десислава Атанасова обеща промени в наредбите, които да гарантират възможността за специализации във всички медицински направления.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:08 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 15 rate down comment 4
MZ/X
преди 10 години
и ЕС да ни скочи, че това противоречи на свободното движение на хора и капитали? Има начин да се направи и юридически приемливо за ЕС. Примерно държавните поръчки са намаляват на нула, а болницте осигуряват стипендии срещу договор за работа от 10 години. ЕС е чудесно нещо, но това не пречи да си защитаваме интересите :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 14 rate down comment 1
kalendar
преди 10 години
ще-вярно е, ама с тия пари можем да привикаме други-например македонци
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 5
MZ/X
преди 10 години
Нека го направят, но тогава държавата ще има пари да увеличава държавната поръчка и проблемът пак ще е от части решен. Няма обаче да са две три заплати, защото медицинското образование е най-скъпото от всичките поради нуждата от най-много консумативи и лаборатории. Ако добре съм запознат 5 годишното образование на един медик в България излиза на държавата около 60-70 000 лева, като му сложиш и лихвите излиза 80-90 000 лева.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 5
kalendar
преди 10 години
и ЕС да ни скочи, че това противоречи на свободното движение на хора и капитали? Само преди 30 мин ти разправяше, колко е чудесен ЕС под една друга статия:)Абе, пич, ще ти препоръчам това, което препоръчвам на повечето хора-повече четене.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 23 rate down comment 5
pet_er
преди 10 години
С две-три заплати в Германия ще си върнат парите за образованието.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 27 rate down comment 3
abdul
преди 10 години
Най-рационалното решение в тази изцяло корумпирана система е или да станеш част от нея или да я напуснеш (Т2).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 28 rate down comment 20
MZ/X
преди 10 години
Единственото краткосрочно решение на проблема е студентите учещи медицина по държавна поръчка да подписват договор, че ще работят 10 години в България или ще върнат парите си за образование заедно с лихвите.Не е коректно данъкоплатците на най-бедната държава в ЕС да спонсорират обучение на кадри за богатите държави!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още