Средствата, управлявани от застрахователните компании в България, се увеличават с 10,5% в края на третото тримесечие в сравнение с края на септември миналата година и възлизат на 6,508 млрд. лв. Те обаче са по-малко с 1,4% спрямо края на второто тримесечие на тази година, когато бяха 6,604 млрд. лева, показват предварителните данни на Българската народна банка (БНБ).
Активите на дружествата, извършващи животозастраховане, за година нарастват с 14,6% и в края на септември достигат 1,829 млрд. лв.
В сравнение с второто тримесечие на 2016 г., когато бяха 1,748 млрд. лв., статистиката отбелязва увеличение на активите с 4,7%.
Техният относителен дял в общия размер на активите към края на септември 2016 г. е 28,1% спрямо 27,1% към края на третото тримесечие на 2015 г. и 26,5% в края на юни 2016 г.
Средствата, управлявани от компаниите, които правят общо застраховане, се увеличават с 9% – от 4,294 млрд. лв. към края на септември миналата година до 4,679 млрд. лв. година по-късно. Тези пари обаче намаляват с 3,6% спрямо края на юни, когато бяха 4,856 млрд. лева.
Към края на третото тримесечие относителният дял на активите на застрахователните дружества, специализирани в общо застраховане, е 71,9% в общия размер на активите на всички застрахователни дружества, докато в края на третото тримесечие на миналата година техният дял е бил 72,9%.
В сравнение с края на юни тази година намалението на дела им е с 1,6 процентни пункта.
Структура на активите според вида дейност
В инструментите, включени в активите на застрахователните компании, към края на септември 2016 г. преобладават ценните книжа, различни от акции, които на годишна база се увеличават с 16% до 3,382 млрд. лева.
За една година депозитите нарастват с 1,3%, като в края на третото тримесечие на тази година тяхната стойност е 757 млн. лв.
Статистиката на БНБ отчита увеличение с 97,7 млн. лв. (14,4%) на акциите и другите форми на собственост, като в края на септември те достигат 775,5 млн. лв.
Средствата във вземания от застрахователни операции нарастват със 7,4 млн. лв. (1,2%) до 644,5 млн. лева.
В края на третото тримесечие на 2016 г. относителният дял на ценните книжа, различни от акции, е 52% при 49,5% към края на същото тримесечие на миналата година, на депозитите – 11,6% при 12,7% към края на септември 2015 г., на акциите и другите форми на собственост – 11,9% при 11,5% към края на септември 2015 г. и на вземанията от застрахователни операции – 9,9% при 10,8% към края на третото тримесечие на 2015 година.
Структура на активите по инструменти


Вечерните спектакли на Кукления театър във Варна започват днес с гостуващо представление от Румъния
Демерджиев: Има много повече полети, които поразително съвпадат като дати между Пеевски и Атанасова
Тома Биков за Пеевски и Атанасова: Демерджиев допусна гаф
Във Варна актьорът Филип Буков показа колко лесно, безопасно и човешко е да дариш кръв
Найденов: Станахме свидетели на кадрови назначения и решения, които не се базират на закона
250 години по-късно американската мечта продължава да е жива
"Алтернатива за Германия" преизбра лидерите си в демонстрация на единство
Последният бюджет на Макрон вещае още политически хаос във Франция
Страховете от пренасищане на петролния пазар се възраждат
Вашингтонският монумент разказва 250г история
Кризата във Volkswagen реши проблем с дизела
Британец си купи къща за 58 000 евро, колите в нея са за над 1 милион
Как Bora преобърна историята на Maserati
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Какво закусва Том Круз, че продължава да прави супер каскади на 64 години
Демерджиев за полетите на Пеевски и Атанасова: Има още много, които съвпадат по дати и участници
В кадър: МВР отбеляза 147 години от създаването си, политиците с честитки
Череши останаха по дърветата в Кюстендилско заради ниски изкупни цени
Родители и тийнейджъри: 5 начина да оцелеете през лятната ваканция