След като се разпадна големият соларен проект “Дезертек” (Desertec), който трябваше да захранва Европа с енергия от пустинното слънце, в Тунис планират изграждането на мащабна фотоволтаична станция, която ще се разположи на 100 квадратни километра в Сахара.
Най-рано от Сахара да потече ток към Стария континент може да се случи през 2018 година, съобщи БНТ.
Станцията ще е с хиляди огледала, които ще улавят слънчевите лъчи и ще ги изпращат до кула, пълна със сол и вода.
Кевин Сара, изпълнителен директор на проекта, коментира, че в пустинята нивата на слънчева радиация са много по-високи и за това могат да се използват различни технологии.
"Ние ще използваме така насочената слънчева енергия. При нея концентрираните лъчи създават топлина, която пък създава пара или разтопена сол. След това тази топлина може лесно да се съхранява и дори когато слънцето залезе, производството на енергия продължава. Много по-различно е от соларните панели, които се поставят върху покривите“, коментира той.
Пространството е огромно, но там няма нищо, само пясък и малко храсти, пояснява той.
Парата ще захранва гигански турбини. А генерираната от тях енергия ще бъде изпращана в Европа с подводен кабел. Първата междинна станция ще бъде в Италия, оттам енергията от Сахара ще се отправи към Великобритания. И според изчисленията тази енергия ще захранва около 2,5 млн. домакинства.
„Наистина вярваме, че този проект ще отвори един нов енергиен коридор. Енергията от пустинята е възобновяема и тя може да замени използването на изкопаеми горива в централите“, смята Кевин Сара.


Атанас Стоилов: Свлачището до Кранево поставя под риск свързаността на България
Спартак благодари на Ботев (Враца) и Добруджа за феърплея
Местност край Варна остава без вода
Сладкарница във Варна направи торта "Бангаранга"
Васил Михайлов вече е в Централния софийски затвор
Големите икономики от еврозоната преживяват разгръщащ се инфлационен шок
Енергийната криза се превърна и във валутна за някои държави
Критиците на Джером Пауъл не виждат пълната картина
Рискованата зависимост на света, част 5
Рискованата зависимост на света, част 4
Mazda на съд заради дефектни подгряващи седалки
Най-здравият Lexus използва 12-годишен двигател
Собствениците на кои марки паркират най-калпаво
Сензация - Suzuki задминава Honda по продажби
Нова Tatra Phoenix излиза във версия с 8x8
Какви са скритите опасности от предозирането с хранителни добавки?
Русия обяви Гари Каспаров за международно издирване
Демерджиев за Михайлов: Хора, свързани с институциите, са му помагали
Джартов предупреди: Има опасност от свлачища
преди 11 години Половин половин.. колко да е половин? 2.5 млн домакинства -> 7.5 млн. жители. Бааая половин град. Но като цяло си прав да, инвестицията е огромна, ама па после ще е без мангизи отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Поредната глупост създадена за да събере парички от баламите.Колко са това 2.5млн. домакинства? Половин град хора. Не се говори за рентабилност изобщо. По-добре е да им се подарят локални соларни панели, отколкото са се трошат пари за строежи в пустиня, където ежедневно ще трябва да се почиства праха от огледалата, че да иначе ше отразяват само идеи. И не се знае кой гладен жираф кога ще реши да резне кабела и да го даде на вторични :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години http://en.wikipedia.org/wiki/PS10_solar_power_plant отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Такова чудо няма ли вече в Испания? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Първо прочети внимателно, после питай. Много точно си е казано за през нощта. Не става въпрос за ФВЕЦ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Много правилна посока.Жалко обаче че всичко все още е на етап "планират", "очаква се", "може", "ще бъде" и др. под. отговор Сигнализирай за неуместен коментар