Германия и Европа искат да се уверят, че новите американски санкции срещу Русия няма да доведат до нова "ледникова епоха" във връзките между Русия и Запада, заяви германският външен министър Зигмар Габриел, цитиран от Ройтерс и БТА.
Габриел заяви, че е разговарял с държавния секретар на САЩ Рекс Тилърсън за санкциите по време на срещата им във Вашингтон. Той изрази признателността си за това, че президентът Тръмп е приел да координира по-нататъшните връзки с американските съюзници.
"Като европейци, ние изпитваме големи опасения, че това ще има непредвидени последствия за Европа", подчерта Габриел. "Ние не искаме да унищожаваме изцяло бизнес отношенията си с Русия, особено в енергийния сектор", добави той.
По-рано този месец Тръмп одобри нови санкции срещу Москва заради анексирането на украинския полуостров Крим през 2014 г., както и заради предполагаемата й намеса в президентските избори в САЩ миналата година. Русия отрича обвиненията за намеса, отправени от американските разузнавателни агенции, припомня Ройтерс.
Габриел отправи критики срещу американското решение. Външният министър заяви, че новите санкции излагат европейски компании, участващи в енергийни проекти в Русия, на глоби за нарушаване на американското законодателство. Германската министърка на икономиката Бригите Циприс дори призова ЕС да приеме ответни мерки срещу САЩ, ако новите санкции срещу Русия засегнат германски предприятия.
Европейските лидери са притеснени, че новите санкции ще имат не само икономически последици, а и може "да доведат до нова ледникова епоха между Русия и Запада", подчерта Габриел днес.
Въпреки опасенията на Европа относно санкциите, германският външен министър заяви, че Москва трябва да свърши своята част от работата по прилагането на споразумението за прекратяване на огъня в Източна Украйна, включително за изтеглянето на тежките оръжия. "Това ще е начална точка за подобряване на отношенията", добави той.


Полицаи преследваха мъж без книжка край Варна
Хороскоп за 22 май 2026
Натириха шефа на БАБХ
Двама загинаха, а 17 пострадаха във "войната" по пътищата за ден в страната
Трябват справедливи цени за храните, но и справедливи глоби за нарушителите
Александър Каролев: Епохата на евтиния дълг приключи
Пазарите вече приемат петрол около $100 като новата норма и за 2027 г.
SpaceX разкри загуба от 4,3 млрд. долара за първото тримесечие
Великобритания говори за AI суверенитет, но купува американски технологии
Историята на Лада в Германия приключи след 50 години
Сблъсък унищожи две суперколи на Lamborghini
Повече от половината кабриолети на пазара са над 15 години
Когато офроуд инженерството срещне рап-културата
Неочакван брак между Stellantis и Jaguar Land Rover
И отговорите за матурата поскъпнаха: От 50 до 200 евро, може да се плати и с крипто
Европа изостава не заради “Зелената сделка”, а заради липсата на реформи
Защо цигарата бавно изчезва от ежедневието
Млякото се изкупува за 0,30 евро, животновъдите са на ръба на оцеляване
преди 8 години впрегнал съм каруцата за дърва, само взиам консерви за изпът и тръгваме .... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ама и те са в сибир дървата. И понеже руснаците са под санцкии, ще трябва сами да отидем да си ги насечем :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ъхъ , само дето епохата ше е ледникова предимно за Европа ...иначе дето вика Путин като не щат газ има дърва ... : ))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ако искаше, нямаше да прави глупости. отговор Сигнализирай за неуместен коментар