Проблемите с пристигащите имигранти в Гърция продължават да се разрастват и страната вече настоява за по-голямо сътрудничество в страните от ЕС по този казус, съобщава Ройтерс. Говорителят на гръцкото правителство Олга Геровасили посочи, че решението на проблема не е изграждането на огради, нито връщането на лодките, с които пристигат бежанците.
Припомняме, че по-рано тази седмица Унгария започна да строи огради по границата си в опит да спре наплива на имигранти в страната.
Само през миналата седмица в Гърция са влезли нови 21 хил. души, търсещи убежище. Голяма част от тях не планират да останат в изпадналата в тежка икономическа криза страна, а ще продължат към богатите европейски държави на север.
Въпреки това ситуацията в южната ни съседка е тревожна. От началото на годината над 160 хил. души са потърсили убежище в Гърция. Голяма част от бежанците са от Сирия и техните документи се обработват с приоритет, защото бягат от военен конфликт. Това обаче поражда напрежение сред останалите имигранти, пишат гръцки медии.
Основно бежанците се насочват към островите, близки с границата на Турция. За да намали натиска, правителството вече изпраща фериботи, за да превози част от имигрантите в други части на страната. Кораб, натоварен с към 2 хил. имигранти, тръгна тази сутрин от о. Кос към Солун, предаде гръцкото издание „Катимерини“. Друг ферибот пък превозва имигранти от о. Лесбос към Кавала.
Гърция няма необходимите финансови средства и инфраструктура, за да се справи с проблема с бежанците, коментира още Геровасили.
В началото на август ЕК одобри 2,4 млрд. евро, които ще бъдат разпределени до 2020 година, за финансиране на дейности като изграждане на защитни съоръжения, подобряване на капацитета на контролните органи и интеграция на бежанците в страните, засегнати от кризата. Гърция ще получи 473 млн. евро от този пакет.
За България предвидените средства са 72 млн. евро.
В галерията можете да откриете снимки от случващото се с бежанците в Гърция.


Полша намали наполовина жертвите на пътя за 5 години, докато България гони рекорди по смърт в ЕС
Доктор предупреждава: Жегата натоварва сърцето!
Може ли недоволството в Русия да прерасне в революция?
Скритата цена на изкуствения интелект: центровете за данни изразходват много повече вода, отколкото показват отчетите
Българската икономика запазва растежа си, но бюджетът и инфлацията остават основни рискове
Унгария внася конституционен законопроект за отстраняване на президента
Жадната за енергия Азия вече извлича поуки от кризата в Иран
Lindt се насочва към най-слабото си тримесечие от 17 години
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Спадът на инфлацията раздели ЕЦБ за следващото решение по лихвите
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
2954 са вече жертвите след земетресенията във Венецуела
7 бюджетни идеи за освежаване на дома
Д-р Симидчиев: Проблемът в здравеопазването е управленски
3 цвята за жени над 40
Мондиал 26: С 3 гола за едно полувреме Мароко изхвърли Канада