България е една от приятните изненади в международен аспект по отношение на развитието на макроикономическите показатели. Това каза в ефира на "Нова телевизия" икономистът Владимир Каролев.
Той очаква икономическият растеж тази година да е в рамките на 2,2%-2,3%. "3% беше през третото тримесечие, за съжаление, през четвъртото леко се забави", допълни икономистът.
Каролев припомни, че прогнозите на Европейската комисия, Световната банка и Международния валутен фонд през миналата есен бяха за ръст в рамките на 0,9% - 1,1%. Дори и в майската прогноза на ЕК, която е била по-оптимистична, е бил прогнозиран ръст на българската икономика с 1,25% през тази година.
Той посочи още, че за по-голямата част от българите 2015 година е била по-добра от предходната 2014 година. Безработица от 9,9% обаче означава, че всеки десети българин е без работа, допълни той.
Каролев прогнозира още по-добра 2016 година, но това ще зависи от реформи, които "или не са направени, или са започнали плахо". Пример за това е пенсионната реформа, която икономистът определи като "недостатъчна", защото не са ограничени инвалидните пенсии. Той посочи, че в страната са отпуснати над 1 млн. инвалидни пенсии и поне "половината от тях са фалшиви".
Недостатъчно промени има и по отношение на ранното пенсиониране, посочи още Каролев, но допълни, че вече се виждат нагласи и за промяна в МВР, ако се запази ранното пенсиониране за хората, които работят "на терен".
Задължително е да бъде направена и реформата в здравната сфера, защото по думите му "кацата без дъно НЗОК" остава. Каролев обаче заяви, че не е нужно да бъде налаган данък "вредни храни".
Икономистът коментира и статистиката, че всеки пети българин е празнувал Коледа "на кредит".
Средно българинът е по-малко задлъжнял от американеца или германеца и процентът на задълженията на домакинствата към брутния вътрешен продукт (БВП) е "доста по-нисък спрямо останалите развити държави", посочи той. Причината е, че банките у нас не отпускат големи кредити, взимайки предвид ниските доходи на домакинствата.
Каролев не вижда нищо фатално в данните, че българите теглят заеми около празниците.
"Сега имаме свободата да харчим повече, отколкото изкарваме, защото в последните години се създадоха банкови и небанкови институции, които могат да дадат кредит. В това няма нищо фатално, важното е човек да знае, че както хората, така и държавата не могат да живеят вечно на кредит", каза икономистът.
Той припомни, че със законодателни промени бяха наложени ограничения върху лихвите по заемите, отпускани от фирми за бързи кредити. Според него обаче проблемът при тези кредити всъщност са глоби и наказания, които налагат нефинансовите институции на своите клиенти.


Полша намали наполовина жертвите на пътя за 5 години, докато България гони рекорди по смърт в ЕС
Доктор предупреждава: Жегата натоварва сърцето!
Може ли недоволството в Русия да прерасне в революция?
Скритата цена на изкуствения интелект: центровете за данни изразходват много повече вода, отколкото показват отчетите
Българската икономика запазва растежа си, но бюджетът и инфлацията остават основни рискове
Унгария внася конституционен законопроект за отстраняване на президента
Жадната за енергия Азия вече извлича поуки от кризата в Иран
Lindt се насочва към най-слабото си тримесечие от 17 години
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Спадът на инфлацията раздели ЕЦБ за следващото решение по лихвите
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
2954 са вече жертвите след земетресенията във Венецуела
7 бюджетни идеи за освежаване на дома
Д-р Симидчиев: Проблемът в здравеопазването е управленски
3 цвята за жени над 40
Мондиал 26: С 3 гола за едно полувреме Мароко изхвърли Канада
преди 10 години Този *** го служах и уважавах , докато не съдейства с неговото ИП да ни оберат акциите от Енерго Про .Едно говори друго върши. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Този *** го служах и уважавах , докато не съдейства с неговото ИП да ни оберат акциите от Енерго Про .Едно говори друго върши. отговор Сигнализирай за неуместен коментар