Министерството на образованието и науката предлага разширяване на започналото през 2015 г. въвеждане на високи технологии в образованието с включване и на детските градини в националната програма "Информационни и комуникационни технологии в системата на предучилищното и училищното образование", съобщиха от пресцентъра на министерството.
В проекта, публикуван за обсъждане на сайта на ведомството, се предвижда възможност 200 училища да получат средства за нови компютри.
Ще бъде осигурена интернет свързаност на всички училища. Програмата ще подкрепя проекти за внедряване на различни ИКТ иновации - смарт класни стаи, управленски информационни системи, видеообучение в 20 пилотни училища.
Планира се в 30 на сто от яслите и детските градини да бъдат внедрени модерни технологии в образователния процес, като бъдат обучени 10 процента педагогически специалисти.
За целта е предвиден бюджет от 7,5 млн. лева.
Една от целите на програмата е осигуряване на единна опорна високоскоростна мрежа между 28 регионални комуникационни центъра, което да позволи в един момент всички училища и детски градини да се включат към най-близката точка на мрежата.
Статистиката за последните години показва, че по-малко от 35 на сто от училищата разполагат с техника на средна възраст по-малко от 5 години в компютърните кабинети. В първата година на пилотния проект бяха включени 40 училища.


Руските жени отказват да раждат, нацията се топи с до 800 000 души на година
Учени предупреждават: Само климатикът не може да се справи с екстремните горещини
Съветник на Илияна Йотова спаси дете в Гърция
Времето утре ще бъде предимно слънчево
От 1 август: Вдигат доходния праг за получаване на детски надбавки
И демократите в САЩ залагат на популистки кандидати
Американската доминация на бойното поле е заплашена
Британското „поколение от спалнята“ е цъкаща бомба
Сривът на един крипто токен показва мащаба на заплахата от AI хакерство
AI моделите не могат да имат съзнание в днешния си вид
Ето какво дели Никола Цолов от Formula 1
Германец остана без книжка заради пускането на климатик
С каква кола се придвижва Лео Меси на световното
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Медведев: Светът е обединен от разбирането, че САЩ не могат да вземат решения вместо други
Българският народ обича да се смее
Етна изригна отново и наруши полетите в Сицилия ВИДЕО
Производството на прочутото вино на Санторини се срина