Фортекс Нутрасютикалс – лидерът в производството на хранителни добавки в страната, разширява развойната си дейност и започва производство на лекарствени продукти. Това съобщи изпълнителният директор на компанията Георги Филипов по време на официалното представяне на производствената база на фирмата в кв. Суходол в столицата.
Фортекс Нутрасютикалс е получила разрешително от Изпълнителна агенция по лекарствата (ИАЛ) за производство на лекарствени продукти, обяви Филипов.
До момента компанията е инвестирала 5 млн. лв. за изграждане и модернизация на производствената си база. В завода са изградени чисти помещения, химична и микробиологична лаборатория, както и специални помещения за производство на хранителни добавки и твърди лекарствени форми, съобразени с всички фармацевтични стандарти.
Първият препарат, с който ще стартира фармацевтичното производство, е за бързо облекчаване симптомите на простуда и грип, заболявания на горните дихателни пътища, алергичен ринит и ринофарингити. Продуктът ще се отпуска без лекарско предписание и е със запазеното търговско наименование Флурапид.
Други направления, в които Фортекс Нутрасютикалс ще стартира производство на лекарствени продукти, са неврология, ендокринология, горни дихателни пътища, както и болкоуспокояващи препарати. До края на годината компанията планира да има регистрирани 10 лекарствени продукта.
Компанията е специализирана в производството на къси серии, което позволява производство на малки партиди от препаратите, а от такива се интересуват малки чужди контрагенти, каза Иван Стефанов, мениджър "Бизнес развитие".
Фортекс Нутрасютикалс е българска компания с близо 20-годишен опит в производството на натурални продукти за здраве в областта на хранителните добавки и здравната козметика. Компанията изнася продукцията си в над 15 страни от Европа и Азия и предлага над 100 продукта в портфолиото.
Годишният оборот на фирмата е близо 8 млн. лева. Капацитетът на производствените мощности е за над 2,5 млн. опаковки годишно, като 40 процента са за износ. Компанията работи също със Сърбия, Македония, Турция, Азербайджан, Киргизстан, Русия и други.
Ръководството планира изграждането на нова производствена база до края на годината, така че да се раздели производството на лекарства и хранителни добавки.


Как думата "бангаранга" навлезе в българския език
Делото „Мъск срещу Алтман“ доказа, че изкуственият интелект е в грешните ръце
Ситуацията за Путин в Украйна е критична, но не и до степен да го откаже
Рейтингът на Доналд Тръмп се срина до най-ниското си ниво
ПБ: Ще опитаме да намерим финансиране за домакинството на „Евровизия” през 2027 г.
Васил Велев: Може да са нужни по-болезнени мерки за свеждане на дефицита до 3%
Икономически сътресения заплашват най-уязвимите азиатски икономики
Носимите устройства с AI навлизат все повече в прогнозната медицина
Пентагонът тества украински дронове и системи за радиоелектронна борба
Книгата на Тео Бейкър Как да управляваш света, част 2
Xiaomi подобри впечатляващ рекорд на Audi
Скрита функция спасява от мухъл и бактерии в салона
Пикапът на Renault ще се казва Niagara
Рядък Ford Mustang се блъсна в стълб по време на търг
Европа отново заобича Tesla
Митничари откриха контрабандни оръжия в камион, пътуващ от Турция за Норвегия
Украйна откри модерни антизаглушаващи антени върху руски дронове "Гербер"
На ръба: 10 издайнически признака, че някой е дълбоко нещастен
15 модни трика, които всяка жена трябва да знае