Потребителите на iPhone вече могат съвсем легално да хакват телефоните си и да инсталират приложения, които не са свалени от легалния разпространител на екстрите за телефона App Store на Apple, съобщава CNN Money.
Щатската администрация за защита на авторските права е приела няколко нови изключения от закона за авторските права в интернет (Digital Millennium Copyright Act). Едно от тях ще позволи на потребителите на мобилни телефони легално да проникват в софтуера на телефоните си и да инсталират приложения, които не са оторизирани от производителя. Новите правила ще бъдат публикувани на 26 юли, четвъртък, във Федералния регистър.
Хакването на iPhone и инсталирането на приложения, които не се предлагат в App Store на Apple, е гореща тема още от появата на телефона на пазара. Технически, Apple имаше право да иска налагането на глоба в размер на 2 500 долара на всеки потребител, който нарушава закона, забраняващ „заобикалянето на технически мерки“, контролиращи достъпа до изделия, защитени от авторски права. В случая това е операционната система на iPhone – iOS.
Apple никога до сега не е поискал на практика да бъде глобен потребител на iPhone, но се опита да запази това свое право и миналата година подаде възражение в Бюрото за авторски права срещу отмяната на тази клауза.
Решението на администрацията означава, че тези които хакват телефоните си, няма да са заплашен от легални санкции, но и че производителите на устройствата ще запазят правото си да се опитат да попречат на тази практика с технически средства. Обикновено Apple анулира гаранцията за хакнати iPhonе апарати. Според компанията проникването в iPhone може да доведе до бъгове и технически проблеми.
„Целта на Apple винаги е била всеки наш потребител да се наслади максимално на своя iPhone, а ние знаем, че хакването на телефона може чувствително да влоши това изживяване“, каза говорител на компанията по повод решението Бюрото за авторски права. „Огромното мнозинство от потребители не хакват своите iPhone апарати“.
Организацията за авторски права потвърди и разшири и решението си от 2006 г., което позволява на потребителите да хакват телефоните си, за да преминават от един мобилен оператор на друг.
„Бюрото призна, че основната цел на заключването на телефоните е обвързването на потребителите към техните мобилни оператори, а не защита на авторските права“, казва Дженифър Граник от лобистката група Electronic Frontier Foundation.


Честваме паметта на преподобния Патапий
Тристранката се събира днес
Студентите в България отбелязват своя празник
Бръшлянът масово убива дървета във варненските паркове
Мъск зове: Европейският съюз да бъде премахнат!
Търговският излишък на Китай надхвърли $1 трилион след възстановяване на износа
От 2600% печалба до 86% унищожение: най-горещата крипто сделка се срина
Търговците на облигации не се поддават на по-ниските лихви на Фед
Бъдещето на AI звучи като ехо от миналото на железниците в Дивия Запад
Три години и 1 млн. долара приходи по-късно българската Team-GPT вече е Juma
Как да използваме Google Maps без интернет
Repsol направи розово гориво за всички автомобили
Ландо Норис е новият шампион във Формула 1
Кризата във VW зачеркна два основни модела
Десетте ветерана на европейските пазари
Поскъпна лифтът към Седемте рилски езера
ПП скочи и срещу Бюджет 2: Подайте си оставката преди сряда!
Симеон изненадващо промени царския си подпис
Студентите в България празнуват днес, честит 8 декември
Новият кмет на Букурещ Чиприан Чуку – рокаджия, фен на Майкъл Джордан