Флоренция се изправя срещу Италия в битка за културното наследство на града – такива гръмки заглавия се забелязват по форумите и медиите на Ботуша. Спорът е за статуята на Микеланджело. Мраморният Давид може да се окаже ябълката на раздора, тъй като с него са се захванали адвокатите на министерството на културата на Италия и кметството на Флоренция. Дилемата на кого принадлежи всъщност статуята, която е на повече от пет столетия, се решава в съда.
Адвокати от италианското Министерство на културата извадиха документи, датиращи от векове, за да докажат, че мраморната статуя, която носи повече от 8 млн. паунда от 1,5-те милиона посетители, които се стичат годишно, за да видят шедьовъра на изкуството, всъщност принадлежи на държавата, не на града Флоренция.
Властите на тосканския град Флоренция обаче, където статуята на Давид е голяма атракция в галерията на Академията, настояват, че делото на Микеланджело е тяхна собственост и им принадлежи.
Маурицио Рауджей и Луиджи Андронио, адвокати от министерството на Сандро Бонди, министър на културата на Италия, казват, че историята е на тяхна страна.
Позовавайки се на множеството независими градове-държави на територията на италианския полуостров до обединяването на страната през 1861г., адвокатите обясняват, че градският съвет на Флоренция, който е бил създаден, когато градът е бил част от Великото херцогство Тоскана, не може да се счита за „потомък“ на флорентинската република, която е съществувала по времето, когато Микеланджело е изваял статуята си.
Ренесансовият майстор е получил 400 флоринта за работата си върху статуята, която била завършена през 1504г. 5-метровият шедьовър изобразява героя, който убил гиганта Голиат с един единствен камък.
В адвокатска бележка, написана от името на кметството на Флоренция, се заключава, че: "Не може да има съмнение, тъй като нито един от тези държави и републики не съществува днес, че статуята на Давид е наследство на италианската държава."
Според Матео Ренци, лявоцентристкият кмет на Флоренция, има документи за доказването на факта, че статуята е била част от града."Аз съм повече от щастлив да се срещна с министър Бонди и да обсъдим случая, за да бъде избегната тази дребна детинска разправия и да се стигне до някакво споразумение. Но ние сме готови ако трябва да се бием, за да покажем, че Давид е наш“, категоричен е Ренци
пред Telegraph.


„Гардиън“: Румен Радев се оглежда за мястото на Виктор Орбан в ЕС
Войната в Украйна блокира почти изцяло износа на зърно през Черно море
България сред лидерите в ЕС по ръст на строителството през юни
Учениците губят способността си да мислят заради прекомерната употреба на ИИ
ЕФЕ: Новият враг на Европа: сушата ще става все по-честo срещано явление през следващите години
Светът води грешния дебат относно AI безопасността
Трейдъри хеджират риска Фед да снижи лихвите през 2027 г.
Тръмп използва Ким Чен Ун, за да притисне Южна Корея
Meta тихомълком се превърна в един от най-големите AI клиенти на Microsoft
Защо AI не е най-голямата инфлационна тревога на BoE, част 1
Превишението на скоростта е новото нормално: 79% от американците го правят
OSCA: забравеният символ на автомобилното изкуство
Защо задната скорост може да вие като развалена прахосмукачка
7 култови спортни коли, които си отидоха без наследник
Как изглежда Toyota Prius, която минава по 20 000 км на месец
Забраниха на комунистическата партия в Русия да използва Ленин на изборите
Мадона посрещна 68-ия си рожден ден на остров Корфу, в Гърция
Михаела Маринова пръска чар от плажа
ЦСКА с тежка загуба в Крит, ОФИ взе сериозен аванс
Кризата на политическата легитимност: Федоров, Зеленски и дилемата на изборите в Украйна