Със спадове завърши борсовата търговия в Европа за тази седмица. Акциите на банките и миннодобивните компании предвождаха „мечките”, като притесненията за бъдещето засенчиха новините за сливания и придобивания от последните дни.
Паневропейският индекс Stoxx Europe 600 падна с 0,65% до 252,25 пункта.
Понижение отбеляза и еврото, след като Аксел Вебер, който е в управлението на Европейската централна банка, заяви, че институцията ще продължи извънредното кредитиране на финансовия сектор поне до началото на 2011 г. Като причина беше посочена необходимостта от гарантиране на стабилността на банките в еврозоната, особено през традиционно проблемния за тяхната ликвидност период в края на годината.
Сред понижаващите се позиции във финансовия сектор в резултат на изказването бяха книжата на Banco Santander, загубили около 2 на сто, и тези на ING със спад от над 2%.
Борсата в Париж затвори със значителни понижения, като индексът CAC 40 загуби 1,30% до 3526,12 пункта в сесия, лишена от важни икономически данни, но и доминирана от мрачни очаквания за бъдещето на икономиката.
Това, което оказа влияние на пазарните настроения, беше ревизираната надолу прогноза за растежа на БВП за следващата година. Той вече се очаква да бъде 2% при предишни предвиждания за ръст от 2 на сто, като според специалисти е възможно увеличението да е дори по-малко.
Във Франкфурт DAX се понижи с 1,15% до 6005,16 пункта, а в Лондон FTSE 100 отстъпи с 0,31 на сто до 5195 пункта.
През следващата седмица няколко корпоративни събития ще попаднат във фокуса на инвеститорите: своите резултати за финансовата година ще изнесе минният гигант BHP, козметичната група L'Oreal ще оповести продажбите си за второто тримесечие, а веригата супермаркети Ahold ще обяви тримесечния си отчет.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Защо Джордж Клуни се ядосал на Брад Пит в далечната 1991 г.?
Кейт Мидълтън впечатли с най-голямата си тиара досега
5 храни, които „събуждат“ женските хормони
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни