България и Полша са сред най-големите бенефициенти на европейски средства сред страните от Източна Европа през миналата година. Това показа последният доклад на Европейската комисия, цитиран от БТА.
Испания също е сред най-големите получатели на европейски средства, а Германия е била най-големият нетен вносител на средства в общността, с над 8 млрд. евро на година.
Холандия на свой ред се нарежда сред трите най-големи вносители спрямо брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. През 2009 година Хага е платила на Брюксел над 2 млрд. евро, или 0,36% от приходите на страната.
Европейският комисар по бюджета и финансовото програмиране Януш Левандовски, който днес представи бюджетния доклад на Европейската комисия за тази година, изтъкна, че е необходим компенсационен механизъм на големите нетни вносители в Европейския съюз (ЕС), тъй като не бива в бъдеще те да бъдат "големите губещи" в европейския бюджетен баланс.
Най-големият бенефициент от бюджета на ЕС през 2009 г. е станала Полша, предаде ДПА, позовавайки се на доклада на ЕК.
Преди присъединяването на бившите комунистически страни към ЕС, голяма част от европейските средства се отпускаха за най-бедните членки от Южна Европа, в това число Испания, Португалия и Гърция. Това обаче се промени с разширяването на ЕС към Източна Европа през 2004 г.
Според финансовия доклад на ЕК Полша е получила 6,3 млрд. евро от ЕС за 2009 г., или 2% от нейния БВП. Това е рязко увеличение в сравнение с 2008 година, когато европейското финансиране на страната е било само 1,25 на сто от БВП.
Гърция от своя страна е получила по-малко средства, като 6,3-те млрд. евро за 2008 година са намалели до 3,1 млрд. евро за 2009 г.
Испания е получила от ЕС 1,2 млрд. евро през 2009 г. спрямо 2,8 млрд. евро за 2008 година, а средствата за Португалия са намалели от 2,7 млрд. евро на 2,1 млрд. евро.
Всички други страни от Централна и Източна Европа също са нетни бенефициенти за 2009 г., начело с Литва и Естония, при които получените средства са над 4 процента от техния БВП.
Германия е най-големият нетен вносител в реално изражение, с внесените от нея 6,4 млрд. евро в европейския бюджет. В относително изражение обаче страната, която е отделила най-много средства в целия ЕС, е Белгия с 0,49% от своя БВП.
Великобритания, която има специална отстъпка за вноските си в европейския бюджет, плаща значително по-малко от страни с подобни размери като Франция и Италия.


Правителство, синдикати и работодатели постигнаха съгласие по новия Бюджет 2026
Какво ще бъде времето в събота?
Полицията във Варна излезе с мерки за спокойни студентски празници
"Спартак" пусна билетите за мача с "Левски"
Трима се озоваха в арестите във Варна и региона заради наркотици
Търговските вериги инвестират в устойчивост и адаптация към еврото
Airbus обещават да се справят с проблемите
Airbus намалиха целите си за доставка до края на 2025г
Патерсън: Рискът от заразяване при биткойн не е изчезнал
Над 500% поскъпване за ден: Китай извади нов конкурент на Nvidia
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
Малка кола на старо с автоматик – ето 4 сигурни предложения
Lexus LFA се завърна като... електромобил
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Надеждност на пътя – как да изберете правилните носачи за своя автомобил
Бурята „Байрън“ парализира Гърция с наводнения и затваряне на училища ВИДЕО
Леденият парк на София тази зима ще бъде с още по-голяма площ
Борисов вече и в TikTok, надява се Бюджет 2026 да се внесе скоро ВИДЕО
Разбраха се: Тристранката постигна съгласие по Бюджет 2026
преди 15 години Истината е че ако не е Германия, никога нямаше да има ЕС, а ние щяхме да сме много по-зле отколкото сме сега, колкото и да се оплакват насам натам огромната маса от мързеливци в БГ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Германия си избива вноските в ЕС като крепи икономиката си върху износ към другите страни в ЕС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар