Смесените настроения на финансовите пазари в САЩ в крайна сметка оставиха трите водещи борсови индекса с леки понижения в края на днешната волатилна сесия.
Въпреки това декември се очертава като добър месец за фондовите борси в страната, като и трите индекса са нараснали с около 5% от началото на месеца и са на път да приключат годината с двуцифрен ръст.
Поредицата от данни за американската икономика днес показа, че инфлацията в страната все още е занижена, докато индустриалното производство отчете неочакван ръст.
Потребителските цени в САЩ са се повишили с 0,1% на месечна и 1,1% на годишна база през ноември, като годишната инфлация в страната е почти наполовина спрямо целевото ниво от 2 на сто, към което централната банка се стреми.
Занижената инфлация е добра за Федералния резерв, защото позволява на ръководството му да продължи с програмата си за инжектиране на 600 млрд. долара в икономиката на САЩ чрез покупката на американски държавни облигации.
Във вторник Федералният резерв се въздържа от промени в паричната си политика по време на последното си заседание за тази година и запази основния си лихвен процент на рекордно ниското му ниво от 0% до 0,25%, до което той падна преди две години.
Другите икономически данни за САЩ показаха, че индустриалното производство е нараснало с 0,4% на месечна база през ноември, след като се сви с 0,2 на сто през октомври. Степента на използване на производствения капацитет се е повишила до 75,2% от 74,9% за октомври.
Добри бяха и данните за разрастването на фабричния сектор в региона на Ню Йорк през този месец, за което засвидетелства увеличението на индекса на бизнес активността в него до 10,6 пункта през декември от -11,6 пункта през ноември.
Ценово-претегленият индекс Dow Jones Industrial Average завърши сесията със спад от 0,2% до 11 457,47 пункта. Широкият S&P 500 загуби 0,5% до 1 235,23 пункта, а индексът на компаниите от борсата Nasdaq – Nasdaq Composite, загуби 0,4% до 2 617,22 пункта.
Загубите на индексите бяха провокирани отчасти и от съобщението на рейтинговата агенция Moody’s, че може да намали рейтинга на държавните облигации Испания. Това доведе до спад в цените на акциите от финансовия сектор, като книжата на Citigroup, JPMorgan, Goldman Sachs и Morgan Stanley загубиха между 1% и 2%.
Лихвените проценти по 10-годишните щатски облигации скочиха до 3,52%, след като цените им се понижиха. Лихвените нива по американските държавни облигации се повишават през последния месец, като според някои анализатори това е добър знак за възстановяването на икономиката.
Камарата на представителите в Конгреса се очаква да приеме днес законопроекта, с който ще се удължат данъчните облекчения, въведени по време на мандата на предишния президент на САЩ Джордж Буш.


Никола Цолов стартира от първа редица в Абу Даби
Тъжна вест! Почина поетесата Ружа Велчева
Елхите във Варна вървят от 30 до 300 лева
Във Варна ще се проведе последното за годината събитие за събиране на стотинки
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Турската лира остава стабилна, а икономисти очакват ново понижение на лихвите
Юанът става все по-използван при паричните преводи
Noventiq ускорява AI трансформацията в бизнеса с Microsoft Copilot и нова експертна специализация
Еврозоната бележи по-силен ръст от очакваното благодарение на вътрешното търсене
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
Издигнаха къщички и палатки за протестиращите фермери край Промахон-Кулата
Тръмп е разтревожен от посещението на Путин в Индия
Патриарх Даниил отказа на краля на Йордания да участва в религиозен форум
Уран във водата на Харманли, жителите ще разчитат на водоноски