Акустични устройства могат да намалят случаите на оплетени делфини в рибарските мрежи. Това са коментирали на среща представители на министерствата на околната среда и на земеделието, бизнеса и неправителствени организации, съобщиха от Сдружение за дива природа Балкани, които са организатор на събитието.
Експертите са обсъдили ефективността на модерни устройства, наречени пингъри, за предотвратяване на щети и заплитания на китоподобни бозайници в рибарските мрежи. В срещата е участвал Джеймс Търнър, собственик на една от водещите фирми производител на пингъри в света.
Австралиецът е представил примери от от САЩ за предпазване на морските бозайници, също и практики в Норвегия, Перу и Чили.
Проучвания от 1995 г. досега доказват, че акустичните устройства са единственият познат метод в момента, който намалява оплитането на китоподобни от вида муткур/морска свиня до 12 пъти, без да вреди на бозайниците, твърдят участниците в срещата.
Екипът на Сдружение за дива природа Балкани е представил резултати от локално проучване за района на Черно море, проведени в периода 2015-2016 г. Според изследването пингърите, поставени на няколко стационарни далянови мрежи, значително намаляват щетите, нанесени от муткури върху мрежите. Всичко това се отразява в намаляване на икономическите загуби за рибарите.
В България официални регистрации на заплетени делфини в хрилни, калканови и други рибарски мрежи няма. В същото време в световен мащаб така нареченият съпътстващ улов (случайно оплитане на нецелеви видове в мрежите) е водещата заплаха за морските бозайници. Проучванията показват, че
300 000 китоподбни бозайници годишно умират, оплетени в рибарските мрежи, казва организацията.
Според Джеймс Търнър България има уникалната възможност да се превърне във водеща страна в Европа и да изпрати послание към света, че устойчивият стопански риболов означава да опазваме делфините от смърт при заплитане в мрежите.
Той коментира, че задължителното оборудване на рибарските мрежи с пингъри, които да бъдат субсидирани от държавата, ще доведе до намаляване на щетите, нанасяни върху риболовния инвентар, предотвратяване на загубата на улов, спестяване на време за поправка на повредените мрежи. В същото време българската риболовна индустрия ще се рекламира като устойчива и щадяща делфините, което може да има положителен отзвук и върху туризма.
Участниците в срещата смятат, че причината за високата смъртност на делфини през 2015 и 2016 г. все още не е изяснена и са нужни допълнителни проучвания.


След триумфа на DARA: Bild показа „скритите съкровища“ на България
Все повече хора си правят пластични операции, за да приличат на генерирани от ИИ
Защо децата са все по-жестоки?
Пентагонът намалява бригадите си в Европа от четири на три
България остава с най-висока годишна инфлация в еврозоната за април – 6 на сто
Български учени разработват екосъобразен метод за рециклиране на соларни панели
Цените на акциите в света се движат в синхрон с ръста на БВП, а той е под натиск
Русия ще усеща с години недостига на работници, породен от войната
Енергийният шок от Иран захранва бума на ВЕИ и електрификацията
Атаката срещу ОАЕ показва уязвимостта на ядрените централи по време на война
Audi на съд заради масов дефект във водните помпи
Революционна система на Saab променя контрола на турбото
Над 20 луксозни коли изчезнаха за минути от охраняван паркинг в Париж
Парното през лятото спасява двигателя от основен ремонт
Kia Niro остава само пълен хибрид в Европа
Ако Никс станат шампиони, Тимъти Шаламе ще предложи брак на Кайли Дженър
Оливия Родриго направи кукленските рокли хит
Звезда на Тунис аут от световното, баща му го наказал
Щамът на ебола Бундибуджио в Конго е рядък, няма лечение