Китай ще участва в модернизацията на цялата железопътна мрежа и изграждането на високоскоростна жп линия, която ще свързва Гърция с Централна Европа. Това обяви премиерът на страната Ли Къцян по време на състоялата се в Белград среща на върха на Китай и 16 страни от Централна и Източна Европа (ЦИЕ), съобщава изданието Vima, цитиранo от БТА.
Пред журналисти в сръбската столица Ли Къцян каза, че железопътната мрежа от Белград до Будапеща ще бъде реконструирана и че влаковете по нея ще се движат с 200 км в час. Той поясни, че проектът ще бъде разширен и че в него ще участват още Македония и Гърция.
Гръцките железници и пристанище Пирея също ще са част от морската и сухопътна високоскоростна връзка на Китай с Европа, каза още Ли Къцян.
Той допълни, че железопътната линия ще бъде главен път за превозването на стоки от и към Китай и ще издигне на по-високо ниво отношенията на Китай с ЕС.
На срещата в Белград присъстваха и български държавници като министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Тя е разговаряла с китайски инвеститори, които да се включат в програмата ни за публично-частно партньорство, чрез която фирми от азиатската страна могат да започнат строителството на пътища у нас.
До момента китайски компании са проявили интерес към строителството на автомагистрала „Черно море“, обясни преди седмица министър Павлова. Чрез публично-частно партньорство се очаква да бъде построена и магистралата София-Калотина, „Рила“, както и скоростните пътища Видин-Ботевград и Русе-Велико Търново.


Над 200 сигнала за мазут по Черноморието през юни
Шефът на БНБ с критика към бюджета
В Созопол задържаха рекордно количество райски газ
Тръмп отново обяви желание за край на войната в Украйна
Черно море обяви официално още едно ново попълнение
Собственикът на Breitling: Китай остава труден пазар
Жегата започна в Ню Йорк
Биология на дезинформацията: Защо виждаме саблезъби тигри в новинарския поток
National Grid заложи на AI фирма
Слънчевата и вятърната енергия вече дават 35,3% от производството на ток в света
Fiat Multipla се завръща като 4-местна градска кола
Bentley показа уникална преливаща боя
EС ще ограничава скоростта от... Космоса
Кога шумът от гумите е по-силен
BYD не иска съюзи в Европа
Тенденции при педикюрите за юли
Рекордни 440 кг райски газ иззеха при акция в Созопол
Анджелина Джоли не е ходила по срещи от раздялата с Брад Пит
Дошли заедно, отишли си заедно: Какво накара 19-годишни близнаци с големи мечти да се самоубият?
Робърт Плант и Saving Grace излизат на сцената на Античния театър