Държавните инвестиционни фондове вече увеличават инвестициите си в имоти по-бързо в сравнение с вложенията в инфраструктура и във фондовете за частен капитал, се посочва в редовния годишен глобален доклад за суверенните фондове, цитиран от онлайн изданието ipe.com.
Това е в контраст с резултатите от предишните две изследвания, които показаха, че държавните фондове са фокусирани върху фондовете за частен капитал и инфраструктурата.
В доклада, който обхваща инвестициите на държавните инвестиционни фондове и централните банки, се подчертава, че докато квотите за инфраструктура и фондове за частен капитал са се увеличили през последните три години, общата сума на вложенията остава ниска. Инфраструктурата съставлява 2,8 на сто от общия портфейл на суверенните фондове, а инвестициите във фондове за частен капитал – 4,5%.
Нагласите са се променили през тази година, коментира Invesco. За първи път се очаква по-малко държавни фондове да разширяват инвестициите в този клас активи.
Същевременно инвестициите в имоти се разширяват от 3% от общия портфейл на фондовете през 2012 г. до 6,5% в момента. Това представлява комбиниран годишен темп на растеж от 29% за период от три години.
Очаква се инвестициите в имоти на държавните фондове да продължат да се увеличават, тъй като имотният сектор ги изправя пред далеч по-малко предизвикателства в сравнение с инфраструктурата например. Отделно фондовете могат да избират измежду значително по-дълъг списък надеждни мениджъри на имотните активи, както и строителни компании и други оператори.
Проучването показва, че доверието на държавните инвестиционни фондове към сектора на имотите остава стабилно въпреки предизвикателната пазарна среда. Данните показват още, че те оттеглят капитала си от Бразилия, Русия и Китай към САЩ и другите водещи глобални пазари на имоти.
Отделно проучване на Mercer показва, че европейските институционални инвеститори също увеличават инвестициите си в алтернативни активи. Пенсионните фондове се опитват по-добре да управляват волатилността, особено на по-слабо развитите пазари.
В рамките на алтернативните активи най-предпочитани са имотите. Основен двигател на общото увеличение на експозициите към сектора на недвижимите имоти е засиленото увеличение на инвестициите в чужбина.
Около 17% от обхванатите от Mercer фондове са направили вложения в имоти в чужбина. Делът им в проучването от миналата година е бил 8%, т.е. увеличението е повече от два пъти.


Може ли недоволството в Русия да прерасне в революция?
Скритата цена на изкуствения интелект: центровете за данни изразходват много повече вода, отколкото показват отчетите
Българската икономика запазва растежа си, но бюджетът и инфлацията остават основни рискове
Детската смъртност в България спада, но остава над средното за ЕС
Какво ще е времето утре?
Жадната за енергия Азия вече извлича поуки от кризата в Иран
Lindt се насочва към най-слабото си тримесечие от 17 години
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Спадът на инфлацията раздели ЕЦБ за следващото решение по лихвите
AI фабриките създават нови печеливши и губещи в енергийното оборудване
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
Съдът остави в ареста касиерката, убедила десетки да изтеглят кредити
Открито е тялото на второто дете, издирвано след тежкия инцидент в река Струма
"Раждането на Венера" е запечатала болестта на музата на Ботичели?
Скандалът "Пеевски–Атанасова": Кой има правото на достъп до данни за пътниците в PNR системата
Финансист за "Бюджет 2026": Приемането му в момента е безсмислено