През декември германската икономика не успява да увеличи производството си на фона на затегнатите мерки за ограничаване на коронавируса. Компаниите от промишлеността, строителството и енергийния сектор заедно са произвели точно толкова, колкото през предходния месец, както обяви Федералното министерство на икономиката в понеделник.
Икономистите, анкетирани от Ройтерс, очакваха ръст от 0,3 процента, а с това - седмия пореден месец на ръст след повишение от 1,5 процента през ноември. В сравнение с февруари 2020 г., месец преди началото на ограниченията, производството все още е е с 3,6% по-ниско. През цялата 2020 г. то спадна с 8,5 процента.
Резултатите в края на годината са много различни за отделните сектори. Индустрията увеличи производството си въпреки затегнатите мерки с 0,9 процента, докато в строителната индустрия имаше спад от 3,2 процента.
„По-нататъшните прогнози за индустриалната конюнктура остават предпазливи с оглед на общата пандемия и поради пречките в доставките в индустрията на чиповете", предупреди министерството.
Нарастващите производствени очаквания на индустриалните компании обаче пораждат надежди. Съответният барометър се покачи до 8,4 пункта през януари след 5,1 през декември, както установи Институтът Ifo в месечното си проучване сред 2000 компании. „В автомобилната и фармацевтичната индустрия очакванията са се повишили значително", каза експертът на Ifo Клаус Волрабе.
За разлика от там обаче тъмни облаци се скупчват в текстилната и мебелната промишленост според института Ifo, а показателят е спаднал до очевидно отрицателни стойности и в двата сектора. Според анализа на института производителите на текстил и кожа, кожени изделия и обувки също са по-песимистично настроени по отношение на бъдещето, отколкото преди месец.
Германската икономика нарасна през четвъртото тримесечие въпреки втората вълна на коронавируса, макар и само с 0,1 процента. За първото тримесечие на 2021 г. икономистите очакват сериозен спад поради новите мерки.
За 2021 г. се очаква най-голямата европейска икономика да нарасне с 3% според прогнозата на федералното правителство, след като спадна с 5% през миналата година.


Двама души пострадаха при пожар
Горещо време през деня, валежи и гръмотевици на места привечер
Стотици варненци остават без вода днес
Мачовете и спортът по ТВ днес (18 юли)
Виц на деня - 18 юли
Соларният бум предизвика пълен хаос в цените на електроенергията в Европа
Алабар очаква пазар за $20 млрд между Дамаск и Латакия, част 2
Алабар очаква пазар за $20 млрд между Дамаск и Латакия, част 1
Смъртта на сенатор Греъм лишава Украйна от ключов съюзник
Регулацията на криптопазара не означава непременно допълнителни данъци
Най-честата повреда, дължаща се на нискокачествен бензин
Вижте по какъв мост карат в Гърция
Трябва ли да гасим мотора в жегите, ако вентилаторът все още работи?
Офанзивата на Peugeot започва с тази кола
Скритата функция на вратата, за която почти никой не знае
За да избегнем солените глоби: Какви са правилата на плажовете в Гърция?
Бащата на Ямал не може да подкрепи сина си, страда от епилепсия
Поляците се обърнаха срещу украинците: 52% не искат украински бежанци
Грешки преди лягане, които съсипват съня ви
Демерджиев: Българската прокуратура понякога действа, понякога не действа