Производствените цени в Япония са продължили да се покачват през юни, отбелязвайки 16-и пореден месец на възходящо движение, съобщи агенция Kyodo. Данните на Японската централна банка (ЯЦБ) показват устойчивостта на инфлационния натиск в страната, след като войната в Украйна оскъпи енергията, суровините и храните.
Годишното увеличение през юни е било в размер на 9,2%, като е налице незначително забавяне спрямо нивото от май от 9,3 на сто.
Цената на петролните и въглищните продукти се е покачила с 22,2% за периода, тази на желязото и стоманата с 26,7%, а на дървото и дървения материал с 43,3%.
Токът, градският газ и водата, които проследяват цената на суровия петрол и природния газ със забавяне, са поскъпнали с близо 30 на сто през юни.
Представител на ЯЦБ обясни, че компаниите в хранително-вкусовата промишленост, както и тези в машинния сектор са започнали да прехвърлят нарасналите си разходи към потребителите. "Изглежда има повече компании, склонни да повишат допълнително цените си, когато ги преразгледат през юли и октомври", каза представителят на централната банка.
Въпреки това ден по-рано управителят на ЯЦБ Харухико Курода за пореден път изрази готовност да продължи да поддържа ултраразхлабената парична политика.
В понеделник той предупреди, че несигурността за японската икономика е много висока. "Няма да се поколебаем да направим допълнителни стъпки на парично разхлабване при необходимост", увери Курода.


Радев: МВР и службите ще разплетат политическата корупция
Обявиха дневния ред на сесията на Общинския съвет във Варна
Жена пострада в катастрофа във Варненско
Арестуваха осем души след сватба край Варна
Русия обяви шефа на Telegram Павел Дуров за международно издирване
Сенатът на САЩ отвори пътя към нови санкции срещу Русия и Иран
Газдов: Към България има запитвания за центрове за данни за близо 9000 мегавата
Системен риск за транспорта в София: Стари машини и липса на контрол и кадри
От хранителна добавка до ежедневен ритуал: защо пазарът на колаген продължава да расте
Дигиталното евро: Още един начин за разплащане, не заместник на физическите пари
Легални гуми, а спират с 11 метра по-късно. По-добре ги изхвърлете
Пияни войници откраднаха БТР и предизвикаха хаос по улиците
Най-голямото Audi е дълго 5,31 метра и идва с дизелов V6
Невидим бутон в купето ви предпазва от скъпи ремонти
Защо покупката на най-евтината Tesla не е добра идея
Алла Пугачова счупи тазобедрена става, придвижва се с бастун ВИДЕО
Бившият шеф на ФИФА Сеп Блатер: Инфантино и Тръмп вредят на футбола
"МлаДа България" към военния министър: "Москвич" вземи и МиГ-овете остави СНИМКИ
Руските власти обвиниха съоснователя на "Телеграм" в подпомагане на тероризма
Ирански ракети трудно ще стигнат до България