Предложението за въвеждане на тримесечни доклади относно управлението на структурните фондове в България и Румъния беше отхвърлено днес от Европейския парламент (ЕП) с 250 гласа „за", 224 „против" и 9 „въздържали се", съобщиха от пресслужбата на ЕП. Вместо него е приет текст, който настоява за „отговорно и ефективно управление" на средствата от тези фондове.
Към текста на доклада е добавено и изменението, че „ЕК не се отнесе с необходимата сериозност към подготовката на капацитета на Румъния и България за усвояване на финансови средства в областта на селскостопанската и кохезионната политика и че изявления и действия на Комисията във връзка с това бяха заблуждаващи не само за Парламента, но и за българското и румънското правителство и бяха една от причините за загубата на средства от тези страни".
В друг текст, отнасящ се за България, Европейският парламент „изисква от Комисията да му представи специален доклад относно състоянието на управлението и контрола на средствата на Общността в България, който да обхваща периода до 15 юли 2009 г."
Евродепутатите изразяват съгласие със становището на ЕК, че „всички действия и мерки, предприети наскоро от България, трябва да бъдат последвани от надеждни структурни коригиращи действия и основна реформа на всички структури, които участват в управлението на средствата на Общността, като се гарантира правилното и навременно усвояване на средствата и високо равнище на прозрачност".
В тази връзка ЕП призовава Комисията да подобри координацията и комуникацията с българските национални органи и „да следи отблизо изпълнението на различните планове за действие, които й бяха представени от България", както и да информира Парламента по този въпрос.
ЕП прие и текст, с който „призовава Европейската служба за борба с финансовите измами (ОЛАФ) да му предаде резултатите от продължаващите проверки на си проверки държави-членки".
В доклада се уточнява, че за периода 2007-2013 г. България следва да получи 6,853 млрд. евро от структурните фондове, а Румъния – 19,2 млрд. евро.


Евростат: България с най-висока инфлация в еврозоната през май
Дара, Джокович и дъщеря му танцуват Bangaranga (ВИДЕО)
31 пияни или дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
19-годишна дрифтърка отнесе 1500 евро глоба (ВИДЕО)
Разбиха поредната наркооранжерия край Варна (СНИМКИ)
Фед не промени лихвите, но високата инфлация променя прогнозите за 2026 г.
Изкуственият интелект трябва да остане доминиращ, за да има "бичи" пазари
ЕЦБ: Мирът в Иран не е достатъчен, за да се преодолее енергийният шок
Кой отказва кофеина
Световният търговски ред няма да бъде възстановен, но вече се заражда нов
Малък теч на антифриз може да причини много скъпа повреда
Прочут механик посочи най-добрата кола за покупка в момента
Джеръми Кларксън призна, че има рак
Ново проучване разбива мита за безопасните кръгови кръстовища
Тези популярни функции в колата могат да причинят катастрофа
Влак прегази пресичащ жп линията мъж
Пак по юнски сценарий - преди обяд слънце, следобед дъжд
Украйна представи Marta – нова самоходна гаубица върху шаси Zetros