България ще настоява да се запази сумата от Кохезионния фонд за финансиране на инфраструктурни проекти да се запази и през следващия програмен период (2014-2020 г.). Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев в отговор на въпрос за вероятността от намаляване на средствата, отпускани от Европейската комисия на страната, съобщи БТА.
„Ще настояваме сумата да се запази, ще настояваме, че това е тотален приоритет на България и искаме ЕК, така както е проявила разбиране в продължение на 25 години към всички останали държави, които са получили шанс да изпълнят своите проекти по Кохезионния фонд - за магистрали и пречиствателни станции, да го направим и ние“, каза Плевнелиев.
Доскоро индикациите от страна на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) бяха, че през следващия програмен период ще искаме повече средства от отпуснатите досега по оперативна програма „Транспорт“, която се финансира чрез Кохезионния фонд на ЕС. В противен случай голяма част от средствата за планирания строеж на автомагистрали и жп линии ще трябва да се дават от националния бюджет и чрез огромни кредити или пък изграждането им да се отложи.
На въпрос за искането на кипърски евродепутат за борд от представители на ЕК за управлението на еврофондовете за България, Румъния и Гърция, Плевнелиев коментира, че „няма такива правила, няма и такава възможност“. Министърът цитира казаното преди дни от еврокомисаря Йоханес Хан в комисията по регионална политика в Европейския парламент, че в България по отношение на реализацията на големите проекти „нещата си стъпват на краката" и е „обнадежден, че това през 2012 г. ще се види ясно“.


България харчи 8% от БВП за здравеопазване, но остава последна по продължителност на живота
Варна даде старт на 39-ото Европейско първенство по карате киокушин
Открито е обезобразено тяло на мъж на Витоша
Имотна измама в България: как се губят имоти „по документи“ и как собственикът може да се защити
Хърватия го закъса, инфлацията удари тавана за последните 30 месеца
Русия притиска студенти да попълват редиците на операторите на дронове
Замърсяването от въглища намалява глобалното производство на слънчева енергия
Защо европейският пазар губи натрупаната си инерция от началото на 2026 г.
Рядък щам на ебола без одобрена ваксина отне десетки животи в Конго
Киър Стармър има един последен ход: страхът от това какво ще последва
Британци атакуват рекорда за най-бърз автомобил
Mercedes отряза китайци и американци за бронираната S-Class
Hyundai прави EV по-евтини, без за променя батериите
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Защо класическите Citroen-и нямат стандартен педал за спирачка
Лавров: Западът и ООН мълчат за езиковия геноцид в Украйна
Откриха тяло край хижа "Рудничар"
Ердоган: На срещата на върха на НАТО в Анкара се очакват важни решения за бъдещето на Алианса
Турция засилва "Синя родина", Атина отхвърля експанзионистката реторика
Нова детска надбавка в Гърция: семейства ще получат до 1050 евро