През юни приходите от нощувки достигат 129,7 млн. лв., като бележат 12,2% ръст на годишна база. Регистрирано е увеличение както в приходите от чужди граждани - с 14,6%, така и от български граждани - с 2,7%. Това сочат последни данни на Националния статистически институт (НСИ), измерващи дейността на средствата за подслон и местата за настаняване през месец юни на 2013 г.
Данните на статистиката показват, че през юни 2013 г. в страната са функционирали общо 2 547 средства за подслон и места за настаняване с над 10 легла - хотели, мотели, къмпинги, хижи и други места за краткосрочно настаняване. Броят на стаите в тях е 117 хил., а на леглата – близо 256 хил.
Общият брой на нощувките във всички средства за подслон и места за настаняване възлиза на малко над 3,46 млн. Според статистиката този брой е с 11% повече в сравнение със същия месец на предходната година. Данните сочат още, че нощувките в местата от по-ниския ценови сегмент – тези с 1, 2 и 3 звезди се увеличават с 11,4%. При хотелите от по-високия ценови клас – тези с 4 и 5 звезди увеличението е от 10,6%.
Традиционно и през юни 2013 г. в хотелите с 4 и 5 звезди са реализирани 56% от общия брой нощувки на чужди граждани. За сравнение само 27% е делът на българските посетители в хотелите от този ранг.
Същевременно в средства за подслон и места за настаняване с 3 звезди са регистрирани почти 31% от нощувките на българските граждани и почти 34% - от чужденци.
Общата заетост на леглата в средствата за подслон и местата за настаняване през юни 2013 г. е 47%. Тя е най-висока в хотелите с 4 и 5 звезди - 60%, следвана от тези с 3 звезди – почти 50%. При местата за настаняване с 1 и 2 звезди делът е 27%.


Над 200 сигнала за мазут по Черноморието през юни
Шефът на БНБ с критика към бюджета
В Созопол задържаха рекордно количество райски газ
Тръмп отново обяви желание за край на войната в Украйна
Черно море обяви официално още едно ново попълнение
Собственикът на Breitling: Китай остава труден пазар
Жегата започна в Ню Йорк
Биология на дезинформацията: Защо виждаме саблезъби тигри в новинарския поток
National Grid заложи на AI фирма
Слънчевата и вятърната енергия вече дават 35,3% от производството на ток в света
Fiat Multipla се завръща като 4-местна градска кола
Bentley показа уникална преливаща боя
EС ще ограничава скоростта от... Космоса
Кога шумът от гумите е по-силен
BYD не иска съюзи в Европа
Подправки, които можете да гледате на балкона
5 напитки за разхлаждане в летните жеги
Тенденции при педикюрите за юли
Рекордни 440 кг райски газ иззеха при акция в Созопол
Анджелина Джоли не е ходила по срещи от раздялата с Брад Пит